Reklama

Po dwóch latach w Irlandii Północnej powstanie rząd

Czwartek, 1 Luty 2024

W Irlandii Północnej doszło do przełomu politycznego. Coraz bliżej utworzenia rządu i zakończenia trwającego dwa lata paraliżu regionalnego parlamentu. Stało się to możliwe dzięki temu, że największa partia unionistyczna, lojalna wobec korony, zakończyła bojkot związany z brexitem.

Dla Irlandczyków z północy oznacza to nadzieję na sprawniejszą administrację. Decyzji dotyczących edukacji czy zdrowia dotąd nie miał kto podjąć.
DUP (Demokratyczna Partia Unionistyczna) chciała brexitu, ale gdy nadszedł, uznała, że za bardzo oddzielił Irlandię Północną od reszty Królestwa: Anglii, Walii i Szkocji. I dlatego politycy ugrupowania ogłosili: "nie wchodzimy do rządu". To oznaczało, że rządu nie będzie. Bo w Irlandii Północnej rządzić trzeba wspólnie: partia wierna koronie i partia chcąca się od korony oddzielić. To zasady Porozumienia Wielkopiątkowego, które zakończyło dekady krwawej wojny domowej na Zielonej Wyspie.
Teraz - jak deklarują unioniści - dostali wystarczające gwarancje od rządu w Londynie. Na razie nie znamy szczegółów. Dziennik Guardian pisze jednak, że miałoby chodzić o to, że całe Królestwo w niektórych sferach miałoby się przystosowywać do powstających w przyszłości standardów unijnych. Nie powstawałyby więc wewnętrzne różnice między Irlandią Północną a Wielką Brytanią.
To jednak rozwiązanie, które ostro krytykowali twardzi brexitowcy w Partii Konserwatywnej, zarzucając mu, że w pewnym sensie byłby to brexit na niby: mimo wyjścia Brytyjczycy nadal związani byliby nowymi regułami ustalanymi we Wspólnocie. Tyle, że pewne różnice muszą istnieć, bo brexit wymusza powstanie granicy celnej. A ta - według Porozumienia Wielkopiątkowego - nie może przeciąć Zielonej Wyspy. Przecięła więc Królestwo - ku niezadowoleniu północnoirlandzkich unionistów.
Wszystko to oznacza, że na czele regionalnego rządu po raz pierwszy stanie polityk partii Sinn Fein, która wygrała ostatnie wybory. - Zabierzmy się do roboty, ludzie na to zasługują - apelowała Michelle O'Neill, wiceprzewodnicząca partii. Partii działającej po obu stronach granicy, bo Sinn Fein chce końca Irlandii Północnej i zjednoczenia z republiką Irlandii. Sam proces - jak wszystko w tej części świata - jest jednak bardzo skomplikowany. Nawet do ewentualnego głosowania - które odbyłoby się równocześnie w republice - jest jeszcze bardzo daleka droga.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia

Wyposażone lokale do wynajęcia

016120620
Park West Enterprise Centre, Dublin 12 
Kierowca C+E - Praca w USA

Kierowca C+E - Praca w USA

733384427
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00