Polska – Turcja 2:1 i wyjazd na Euro

Wtorek, 11 Czerwiec 2024

Polscy piłkarze w ostatnim meczu towarzyskim przed wyjazdem na mistrzostwa Europy do Niemiec pokonali Turków w Warszawie 2:1. Ale znowu pech. Karol Świderski tak cieszył się z gola, że skręcił kostkę i pod znakiem zapytania stanął jego udział w turnieju.

Już w 12. minucie po strąceniu piłki przez Roberta Lewandowskiego drugi z polskich napastników trafił do siatki. Cieszył się z gola jadąc na kolanach po trawie, ale gdzieś go przyhamowało, zarzuciło i nieszczęście gotowe. Po kilku minutach zastąpił go Krzysztof Piątek. Już po pół godzinie z boiska zszedł też Lewandowski, ale raczej profilaktycznie, bo coś go zakłuło i postanowiono dmuchać na zimne. Wcześniej z imprezą pożegnał się Arkadiusz Milik, a więc trudne czasy dla napastników.
Przez większość meczu lepsi byli rywale, ale w pięciu czy sześciu przypadkach świetnie bronił Wojciech Szczęsny. Niedługo przed końcem dał się oszukać, ale w interwencji przeszkodził lekki rykoszet. Nasi mieli dwie świetne okazje niewykorzystane przez Kacpra Urbańskiego i Piątka, ale nie ma co narzekać. Przeciwnicy mieli takich trzy razy więcej.
A kiedy się zdawało, że powinniśmy cieszyć się z tego remisu na indywidualną akcję zdecydował się Nicola Zalewski. Wjechał z piłką pomiędzy obrońców i posłał piłkę w prawy róg bramki.
Wynik lepszy od gry, ale poszedł w świat. Polacy wygrali 3:1 z Ukrainą i 2:1 z Turcją, co może robić wrażenie. I seria selekcjonera Michała Probierza, który kierował kadrą w ośmiu spotkaniach i jeszcze nie przegrał (5 zwycięstw i 3 remisy). Nasi rywale na inaugurację turnieju - Holendrzy (w niedzielę 16 czerwca) - wygrali dwa kolejne sparingi jednak po 4:0. Z Kanadą, a teraz z Islandią, która niedawno pokonała na wyjeździe Anglików.

POLSKA - TURCJA 2:1 (1:0): Świderski (12.), Zalewski (90.) - Yilmaz (77.).
Skład Polski: Szczęsny - Bednarek, Dawidowicz (46. Salamon), Kiwior - Frankowski, Slisz (78. D. Szymański), Zieliński (46. Moder), Piotrowski (46. S.  Szymański), Zalewski - Świderski (19. Krzysztof Piątek), Lewandowski (32. Urbański).