Reklama

Irlandzcy politycy są zgodni-ucierpią wszyscy.

Środa, 16 Luty 2011


W drugiej już debacie telewizyjnej podczas kampanii wyborczej do irlandzkiego parlamentu wzięli udział liderzy Fine Gael, Latour Party, Fianna Fail, Green Party i Sinn Fein.
 Odpowiadali oni na pytania zadawane przez publiczność w studiu, choć, przygotowane one były przed programem.
Pytania dotyczyły sytuacji ekonomicznej, służby zdrowia, reformy politycznej, emigracji, bezrobocia oraz cięć budżetowych.
 Liderzy w większości zgodzili się co do jednej sprawy, a mianowicie kto ucierpi na cięciach budżetowych w nadchodzących latach. Przewodniczący wszystkich partii oprócz Sinn Fein odpowiedzieli na to pytanie, że nie ma bezbolesnej drogi na wyjście z kryzysu i cięcia dotkną wszystkich.
 Gerry Adams (Sinn Fein) natomiast powiedział, że jego partia chce najbardziej obciążyć ludzi najlepiej zarabiających stwarzając nowy próg podatkowy dla osób o przychodach powyżej 100 tys. euro rocznie.
 W pozostałych częściach debaty politycy nie doszli do porozumienia.
„ I Ci panowie chcą wspólnie rządzić krajem”- skwitował Micheal Martin (FF) po tym jak Eamon Gilmore i Enda Kenny zacięcie wykłócali się o swoje racje.
 Kością niezgody był przede wszystkim plan zmniejszenia bezrobocia prezentowany przez partie. Fine Gael chciałaby stworzyć 100 tysięcy nowych miejsc pracy na co przeznaczone musiałoby być 7 mld euro, których według przewodniczącego Fianna Fail w kasie państwa nie ma i nie będzie bez konieczności zaciągnięcia kolejnej pożyczki.
„Zadaniem rządu nie jest tworzenie miejsc pracy ale instrumentów, które na to pozwolą” powiedział Martin.
„Najważniejsze to przywrócić ludzi do pracy” - oponował szef Laburzystów, wyjaśniając,  że pieniądze na to znalazłyby się w wyniku reform systemowych proponowanych przez jego partię w bardzo ambitnym czasie jednej kadencji sejmu.
 John Gormley (Green Party) przekonywał, że najlepszym rozwiązaniem dla kraju byłoby powołanie ponadpartyjnego rządu na okres 3 lat oraz zaproszenie do niego specjalistów z różnych dziedzin.
 Przedstawiciele Green Party oraz Sinn Fein mieli wczoraj jedyną okazję do wzięcia udziału w telewizyjnej debacie. Pozostałe dwie odbędą się z udziałem Fine Gael, Latour Party oraz Fianna Fail.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00