Irlandia zainstaluje 600 tys. pomp ciepła do 2030 roku
Władze Irlandii z ministrem środowiska, klimatu i komunikacji Eamonem Ryanem zainaugurowały Narodowy Plan Rozwoju na lata 2021-2030, w ramach którego zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej wartości 165 mld euro. W ten sposób kraj chce zmniejszyć o połowę emisje szkodliwych zanieczyszczeń do 2030 roku. W osiągnięciu tego celu pomogą m.in. technologie pomp ciepła
W ciągu 10 lat Irlandia zwiększy udział produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (OZE) do 80 procent, co pozwoli na zmniejszenie emisję gazów cieplarnianych w całej gospodarce. Morska energetyka wiatrowa jest największą szansą gospodarczą dla Irlandii, dlatego zaplanowano instalację 5 GW do 2030 roku. Zostaną także zorganizowane aukcje OZE dla lądowej energetyki wiatrowej o łącznej mocy do 8 GW i fotowoltaiki o mocy do 2,5 GW.
Plan wprowadza reformy nie tylko w sferze wydatków publicznych, ale także odnośnie umów o poprawę efektywności energetycznej. Ponad 5 mld euro zostanie przeznaczonych na inwestycje zwiększające efektywność gospodarki energetycznej w istniejących budynkach.
Z wpływów uzyskanych w wyniku poboru podatku od emisji dwutlenku węgla (CO2) wyodrębniono 1,3 mld euro na wsparcie modernizacji budownictwa do 2025 roku, a dodatkowe środki finansowe będą ogłaszane co roku w ramach procedury budżetowej. Rząd ma na celu modernizację 500 tys. domów do poziomu energetycznego B2 oraz instalację 600 tys. pomp ciepła, z czego 400 tys. w istniejących domach do 2030 roku.
Władze liczą, że w wyniku powszechnej modernizacji budynków, w szczególności w których mieszkają osoby z pogranicza ubóstwa energetycznego, zostaną zmniejszone rachunki za energię i ciepło. Ponadto termomodernizacja będzie też zastrzykiem dla przemysłu związanego z technologiami grzewczymi i energetycznymi, który stara się odbudować po pandemii COVID-19.
W tej technologii nadziejepokłada w szczególności Wielka Brytania. Rząd tego kraju zamierza zachęcać branżę oraz społeczeństwo do instalowania 600 tys. pomp ciepła rocznie do 2028 roku. Są one o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż gaz, który do ogrzewania w kotłach wykorzystuje zdecydowana większość, bo aż 80 proc. Brytyjczyków. Wyzwaniem będą jednak ograniczenia sieci dystrybucyjnej, która w większości krajów europejskich jest niedofinansowana. Pompy ciepła rozwijają także takie kraje jak Niemcy, Szwecja, Finlandia i czy Dania. Polska także chce wspierać tą technologię – w 2022 roku pojawi się nawet program wsparcia instalacji tej technologii grzewczej w nowych budynkach. Obecnie dotacje można uzyskać w programie Czyste Powietrze, ale w ramach termomodernizacji budynku.