Irlandzkie firmy testują czterodniowy tydzień pracy
Koncepcja czterodniowego tygodnia roboczego zyskuje coraz więcej zwolenników m.in. w Irlandii, gdzie w przyszłym roku ma ruszyć pilotażowy program pracy w takim wymiarze
Do inicjatywy mającej na celu sprawdzenie efektywności pracy przez cztery dni w tygodniu przystąpiło dotychczas 20 firm. Partnerzy programu od lutego 2022 r. mają rozpocząć testowanie skróconego tygodnia pracy. Irlandzki eksperyment będzie się odbywał równolegle do podobnych programów organizowanych w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.
Organizatorem eksperymentów prowadzonych w różnych krajach na świecie jest Four Day Week Global, czyli koalicja firm, uczelni oraz związków zawodowych działających na rzecz skrócenia tygodnia pracy przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowego poziomu zarobków. Koncepcja ta jest najczęściej nazywana czterodniowym tygodniem pracy.
Uczestnicy programu w Irlandii otrzymają wsparcie szkoleniowe i mentoringowe od międzynarodowych ekspertów, którzy mają doświadczenie przy wdrażaniu podobnych przedsięwzięć. Co więcej, naukowcy z Boston College i University College Dublin będą badać wpływ krótszego tygodnia pracy na emisję dwutlenku węgla, produktywność i samopoczucie pracowników. Wyniki obserwacji mają zostać porównane z wpływem tradycyjnego modelu organizacji pracy na powyższe trzy obszary.
Na publiczne ogłoszenie dołączenia do eksperymentu zdecydowały się dotychczas dwie firmy – pośrednik pracy Yala oraz producent sprzętu medycznego dla dzieci Soothing Solutions.
W Stanach Zjednoczonych czterodniowy tydzień pracy testować będą platforma crowdfundingowa Kickstarter oraz firma informatyczna HealthWise.