Reklama

Most lub tunel między Szkocją a Irlandią Północną wykonalny, ale za drogi

Sobota, 27 Listopad 2021

Budowa mostu lub tunelu między Szkocją a Irlandią Północną jest technicznie możliwa, ale kosztowałaby co najmniej 209 miliardów funtów, co jest kwotą niemożliwą do uzasadnienia - oceniono w opublikowanym w piątek studium wykonalności

Studium jest częścią szerszego raportu z dokonanego przeglądu sposobów poprawy szlaków transportowych w Wielkiej Brytanii. Peter Hendy, który nadzorował przegląd, podkreślił, że studium jest pierwszym "kompleksowym, rozstrzygającym" badaniem kwestii technicznych dotyczących połączenia Szkocji i Irlandii Północnej.
Pomysły budowy mostu lub tunelu sięgają jeszcze końcówki XIX wieku, ale dotychczas nie poczyniono żadnych realnych kroków w kierunku ich realizacji. W ostatnich latach ten pomysł jednak zaczął powracać, mówił o tym zwłaszcza premier Boris Johnson przed wyborami do Izby Gmin w 2019 r.
Stwierdzono, że w przypadku mostu musiałby on mieć najdłuższe przęsło, jakie do tej pory zbudowano, a tunel byłby najdłuższym, jaki kiedykolwiek powstał na świecie. Ze względów bezpieczeństwa tunel mógłby być używany jedynie przez kolej. Wskazano, że stworzenie sztucznych wysp, przez które przechodziłby tunel, co jest stosowane w Skandynawii i Chinach, nie byłoby możliwe ze względu na głębokość Morza Irlandzkiego i inne czynniki.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama