Reklama

Irlandia nadal w czołówce rankingu odpornych na Covid, Polska daleko

Środa, 1 Grudzień 2021

W listopadzie Polska zaliczyła w rankingu odporności na pandemię, jaki od kilkunastu miesięcy publikuje agencja Bloomberga, spadek o szesnaście miejsc. Irlandia, najlepsza we wrześniu i październiku, spadła o trzy pozycje na miejsce 4.

Polska znalazła się pod sam koniec stawki 53 największych gospodarek świata, na 49. miejscu. Za nami są tylko kraje Azji Południowo-Wschodniej (Malezja, Wietnam, Indonezja i Filipiny). W ostatnim miesiącu z pandemią najlepiej radziły sobie kraje spoza Europy – Zjednoczone Emiraty Arabskie i Chile.
Autorzy rankingu podkreślają, że w listopadowej edycji tylko w niewielkim stopniu został ujęty wpływ nowego wariantu (na pewno odbierze wielu krajom punkty choćby w obszarze zmniejszania swobody przepływu osób czy wprowadzania bardziej radykalnych obostrzeń). Listopadowa punktacja jest przede wszystkim rezultatem zmagania się przez praktycznie wszystkie kraje Starego Kontynentu z nową falą zakażeń, napędzaną jeszcze przez „starą” Deltę. Zastrzegają jednak, że Omikron pojawił się na półkuli północnej w nieodpowiednim czasie, gdy niskie temperatury skłaniają raczej do przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, co może sprzyjać zakażeniom.
Europa na mapach ośrodków analitycznych już od kilku tygodni płonie na czerwono, trudno się więc dziwić, że to właśnie kraje europejskie dotknęły największe spadki w rankingu. Polska spadła aż o szesnaście miejsc, ale to i tak niewiele w porównaniu z Austrią, która zaliczyła spadek aż o 31 miejsc – za sprawą wprowadzenia całkowitego lockdownu.
Kraje europejskie odpowiadają za osiem największych spadków w tym miesiącu, na czele z Austrią, która spadła o 31 miejsc po tym, jak stała się pierwszą na kontynencie, która ponownie weszła w krajowy lockdown. Irlandia, najlepsza we wrześniu i październiku, spadła o trzy pozycje na miejsce 4.
Drugie miejsce przypadło Chile. Na podium znalazła się też Finlandia – obydwa kraje mogą pochwalić się wysokimi wskaźnikami szczepień i otwierają się na odwiedzających. Chile swoją mocną pozycję zawdzięcza bardzo optymistycznym prognozom ekonomicznym, Finlandia, choć odczuwa wzrost zakażeń, podobnie jak inne kraje Starego Kontynentu, potrafi utrzymać je pod kontrolą.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia

Wyposażone lokale do wynajęcia

016120620
Park West Enterprise Centre, Dublin 12 
Kierowca C+E - Praca w USA

Kierowca C+E - Praca w USA

733384427
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00