Irlandia musi poprawić klimat
Sąd Najwyższy Irlandii nakazał rządowi, by podjął bardziej zdecydowane kroki na rzecz osiągnięcia przez Irlandię neutralności klimatycznej. To orzeczenie – znane jako “irlandzka sprawa klimatyczna” – jest dopiero drugim takim przypadkiem na świecie
Sprawa została wniesiona przez organizację Friends of the Irish Environment w imieniu obywateli Irlandii. Organizacja zarzuciła rządowi brak działania w obliczu zmian klimatu. Irlandia do 2050 roku powinna zmniejszyć swoje emisje gazów cieplarnianych o 80 proc. wobec roku 1990. Jednak według organizacji, rządowe plany nie były w stanie zrealizować ani krótkofalowych ani dalekosiężnych planów redukcji emisji dla Irlandii – wynika z informacji portalu Climate Home News.
Irlandzki Sąd Najwyższy rozpoznał sprawę w składzie siedmiu sędziów, zarezerwowanym dla spraw szczególnie istotnych lub skomplikowanych. Wyrok ogłoszono na posiedzeniu online. Sąd orzekł, że plan klimatyczny (National Mitigation Plan 2017-2022) narusza prawa konstytucyjne. Pośród zarzutów znalazło się stwierdzenie, że jest zbyt ogólnikowy i jako taki niezgodny z obowiązującą w Irlandii ustawą.
Irlandia zajmuje obecnie czwarte miejsce pod względem wysokości emisji gazów cieplarnianych na mieszkańca. Ponadto, jej bilans emisji w 2018 roku był niezwykle odległy od rządowych planów.
Jak informował wtedy The Irish Times, kraj przekroczył planowane emisje o 5-6 proc. To równowartość 5 milionów ton. W dodatku już wtedy wysokość emisji była przekraczana w stosunku do planów kolejny rok z rzędu.