Irlandia dołącza do postępowania Komisji Europejskiej przeciw AstraZeneca
Komisja Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko firmie AstraZeneca w związku z całkowitym niedotrzymaniem przez nią warunków umowy na dostawy szczepionek – poinformował w czwartek irlandzki minister zdrowia Stephen Donnelly
- Komisja Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko firmie AstraZeneca – powiedział w czwartek Stephen Donnelly, przemawiając w parlamencie. Poinformował, że na początku tygodnia Irlandia dołączyła do strony pozywającej. Według niego pozew dotyczy "całkowitego niedotrzymania przez AstraZenecę umowy na dostawy szczepionek w kwietniu, maju oraz czerwcu".
Natomiast rzecznik prasowy Komisji Europejskiej przekazał w czwartek, że decyzja o podjęciu kroków prawnych jeszcze nie zapadła. Mówił wówczas, że KE analizuje wszystkie dostępne opcje, a ostateczna decyzja zostanie podjęta w porozumieniu z państwami członkowskimi.
Przed oficjalnymi oświadczeniami w tej sprawie informację o przygotowaniach do wszczęcia procesu przeciw koncernowi farmaceutycznemu podały zagraniczne media. Portal Politico twierdził, powołując się na anonimowych dyplomatów, że celem postępowania sądowego miałoby być zobowiązanie AstraZeneki do dostarczania szczepionek w liczbie określonej w umowie z Unią Europejską.
Komisja miała przedstawić tę sprawę na czwartkowym posiedzeniu ambasadorów. Większość z nich miała wyrazić poparcie dla inicjatywy. Wcześniej media donosiły, że kraje unijne do końca tygodnia powinny zdecydować, czy poprą pozew.
Do końca pierwszego kwartału brytyjsko-szwedzka firma dostarczyła 30 milionów dawek preparatu przeciw COVID-19 do krajów UE. Zgodnie z umową miało to być jednak 100 milionów dawek. AstraZeneca prognozuje, że do końca drugiego kwartału dostarczy około 70 milionów dawek. Zgodnie z umową powinno to być jednak w sumie 300 milionów.
W środę Agencja Reutera informowała, że Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 100 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcję w ramach umów podpisanych z koncernami farmaceutycznymi.
Zdaniem agencji decyzja jest sygnałem, że Bruksela chce zdystansować się od AstraZeneki po napięciach w rozmowach ze spółką, po tym, jak producent nie dostarczył wymaganej porozumieniem liczby dawek z powodu problemów produkcyjnych.