Premier Irlandii Północnej złoży rezygnację
Premier Irlandii Północnej Arlene Foster ogłosiła, że zrezygnuje wraz z końcem czerwca ze stanowiska szefowej rządu. Zapowiedziała również ustąpienie z funkcji liderki największego północnoirlandzkiego ugrupowania – Demokratycznej Partii Unionistów (DUP)
Protokół północnoirlandzki, stworzony w celu utrzymania procesu pokojowego mimo brexitu, sprowokował zamieszki przeciwników zjednoczenia Irlandii. Teraz z jego powodu rezygnację zapowiedziała pierwsza minister Irlandii Północnej.
Rezygnacja Arlene Foster jest efektem wewnątrzpartyjnego sprzeciwu wobec jej polityki. Ponad 20 członków Zgromadzenia Irlandii Północnej reprezentujących DUP i czterech posłów do Izby Gmin podpisało się w tym tygodniu pod listem wyrażającym brak zaufania do jej przywództwa. Stanowią oni wyraźną większość parlamentarnej reprezentacji DUP, dlatego gdyby doszło do głosowania nad zmianą lidera, jego wynik byłby przesądzony.
50-letnia Foster została liderką DUP w grudniu 2015 r., będąc wówczas jedyną kandydatką, a w następnym miesiącu jako przywódczyni największej partii w parlamencie została mianowana szefową rządu (pierwszą minister) Irlandii Północnej.
Jest pierwszą kobietą i najmłodszą osobą piastującą oba te stanowiska. DUP poparła brexit, z którego konsekwencjami jej rząd mierzył się w ostatnich miesiącach. Jednocześnie z powodu kryzysu rządowego Irlandia Północna od trzech lat była zarządzana bezpośrednio z Londynu.
Jednak to konsekwencje brexitu okazały się w ostatnich tygodniach najbardziej dojmujące. DUP nie poparła wynegocjowanej przez brytyjskiego premiera Borisa Johnsona umowy o warunkach wystąpienia z UE.
Będący jej częścią protokół w sprawie Irlandii Północnej stworzył faktyczną granicę celno-regulacyjną między tą prowincją a resztą kraju, co po 1 stycznia spowodowało problemy z dostawami towarów do Irlandii Północnej, a według zwolenników utrzymania związków z Londynem zagraża przyszłej spójności Zjednoczonego Królestwa.