Turbiny wiatrowe jako meble ogrodowe
Naukowcy z Eire University College w Cork rozpoczęli testy mające na celu ponownie zastosowanie zużytych łopat z turbin wiatrowych jako elementu zbrojeniowego w kładce dla pieszych na trasie Middleton-Younghal Greenway
Badacze rozważają również inne formy powtórnego użycia elementów z farm wiatrowych, przetwarzając je m.in. na meble ogrodowe. Te zaskakujące pomysły są jaskółką zwiastującą nową wiosnę dla energetyki wiatrowej, która może być jeszcze bardziej oszczędna i ekologiczna dla środowiska. Branża energetyczna stoi przed nie lada wyzwaniem. Nie wiadomo, co zrobić ze starymi łopatami z turbin wiatrowych, które po latach eksploatacji nie nadają się do dalszego użytkowania.
Wiele farm wiatrowych osiąga już swój koniec pod względem żywotności. Coraz więcej łopat w elektrowniach będzie wymienianych z uwagi na zmieniające się wymagania dotyczące instalowania większych urządzeń, które byłyby zdolne do wytwarzania większej ilości energii. Do 2023 r. w Wielkiej Brytanii i UE zostanie wycofanych z eksploatacji około 15 000 łopat z turbin.
W samej Irlandii, jak komunikują naukowcy i inżynierowie, ponad 11 000 ton łopat ma zostać zdemontowanych do 2025 r. Uniwersytet Strathclyde przewiduje, że globalna ilość odpadów z turbin wzrośnie z 400 000 ton rocznie w 2030 r. do dwóch milionów ton do 2050 r. To jest ponad pięciokrotny wzrost w ciągu dwóch dekad.
Główny problem związany z łopatami tkwi w materiale, z jakiego są zbudowane. Tworzywa sztuczne i włókna szklane, z których się składają, choć są bardzo wytrzymałe, to niestety nie ulegają rozkładowi. Do tej pory zużyte elementy po prostu zakopywano pod ziemią. Tak się dzieje chociażby w USA.
Jednak UE oraz władze niektórych krajów członkowskich stoją na stanowisku, że należy zaprzestać składowania łopat na wysypiskach. Naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu zatem działają w ramach projektu Re-Wind nad metodami ponownego użycia łopat w budownictwie i produkcji.