W czasie pandemii rośnie znaczenie lokalnych aptek
Najnowsze badania pokazują, że w czasie pandemii COVID-19, zmalała liczba wizyt u lekarzy rodzinnych, a zwiększyła się liczba odwiedzin w lokalnych aptekach. Świadczy to o rosnącym znaczeniu sektora farmacji
Nowe badanie przeprowadzone przez B&A i opublikowane przez Irish Pharmacy Union (IPU), dowodzi, że wraz ze zmniejszającą się liczbą wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu, rośnie w społeczeństwie znaczenie lokalnych aptek i farmaceutów. Już 39% respondentów ma uważać tych ostatnich za najważniejszych przedstawicieli opieki zdrowotnej – a to oznacza wzrost o ponad jedną trzecią w porównaniu z poprzednim sondażem. Większość Irlandczyków (54%) deklaruje, że w czasie pandemii rzadziej zgłaszało się do lekarzy pierwszego kontaktu – w zamian za to, konsultując się ze swoim farmaceutą.
Blisko 85 proc. pytanych uznało też, że apteki są dla nich dostępne – wskaźnik ten miał wynieść natomiast 51 proc. w przypadku lekarzy rodzinnych oraz jedynie 13 proc. w przypadku szpitali (czytaj również: Włochy: pandemia podkreśliła znaczenie lokalnych aptek). Docenione zostały przez pacjentów także dłuższe godziny pracy aptek: 75 proc. respondentów potwierdziło, że apteki są czynne w pasujących im godzinach; dla porównania, w ten sam sposób, w odniesieniu do lekarzy rodzinnych, miało odpowiedzieć tylko 31 proc. ankietowanych. Apteki mają też odgrywać dużą rolę w opiece zdrowotnej młodych dorosłych. Okazuje się, że jest cztery razy bardziej prawdopodobne, że osoba w wieku poniżej 25 lat, odwiedziła w ubiegłym tygodniu swoją aptekę niż udała się do lekarza rodzinnego.