Irlandia odmawia udziału w globalnym planie dotyczącym minimalnego podatku od osób prawnych
Irlandzki premier Micheál Martin odmówił zajęcia konkretnego stanowiska ws. utrzymania 12,5-proc. stawki podatku od osób prawnych. Zwiększa się presja wobec władz w Dublinie ws. przyłączenia się do planu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dotyczącego minimalnej globalnej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 15 proc.
Jeśli chodzi o zamiary podatkowe Irlandii wobec amerykańskich firm, Martin powiedział, że nie będzie niczego obiecywał dopóki rozmowy z OECD nie zostaną rozwiązane. Irlandia jest jednym z dziewięciu krajów wstrzymujących się z podpisaniem umowy, która została zawarta w lipcu tego roku. Niska stawka podatku dochodowego od osób prawnych była przez długi czas głównym elementem polityki podatkowej tego kraju i miała kluczowe znaczenie dla uczynienia z Irlandii atrakcyjnej siedziby dla europejskich central wielu międzynarodowych przedsiębiorstw.
Już w lipcu minister finansów Paschal Donohoe powiedział, że uważana przez niektórych za unijny „raj podatkowy” – ze względu na korzystny system fiskalny dla dużych korporacji – Irlandia nie poprze globalnych planów reformy podatkowej.
Unijny "raj podatkowy" odrzuca porozumienie ws. globalnego podatku dla największych koncernów
Autorzy reformy chcą, by globalnym firmom przestało się opłacać transferowanie zysków do rajów podatkowych.
Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów należących do G20 poparli 12 lipca podczas dwudniowych obrad w Wenecji wprowadzenie globalnego podatku od międzynarodowych koncernów.
Chodzi o wprowadzenie minimalnej stawki podatku CIT, tak aby rządy nie były zmuszone konkurować w oferowaniu korporacjom jak najniższych stawek, a globalnym firmom przestało się opłacać transferowanie zysków do tzw. rajów podatkowych.
W komunikacie opublikowanym po szczycie podkreślono, że według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) globalny minimalny podatek na poziomie 15 proc. od korporacji mógłby przynieść rocznie 150 mld dolarów. W dokumencie położono nacisk na konieczność rozwiązania pozostających jeszcze kwestii i sfinalizowania szczegółowego planu.