Rekordy zakażeń w Europie
Wraz z piątą falą państwa w Europie odnotowują kolejne rekordy zakażeń. Jednak nie wszystkie podejmują takie same działania. Francja wprowadza większe restrykcje dla niezaszczepionych, a Niemcy chcą iść śladem Austrii i wprowadzić obowiązek szczepień
Niemcy chcą iść śladem Austrii i wprowadzić obowiązek szczepień przeciw koronawirusowi. Siedmiu posłów z koalicji rządowej SPD, FDP i Zielonych przygotowało pierwszy projekt ustawy wprowadzającej powszechny obowiązek szczepień przeciw COVID-19. Parlamentarna debata na ten temat zaplanowana jest na najbliższą środę. W projekcie brakuje jednak zapisów dotyczących ewentualnych sankcji za odmowę przyjęcia szczepienia oraz nie podano liczby obowiązkowych dawek szczepień.
Tzw. paszport covidowy dowodzi, że zostaliśmy zaszczepieni przeciw koronawirusowi lub ozdrowieliśmy po przejściu COVID-19. Certyfikat zaszczepienia, bądź ozdrowieńca to dokumenty absolutnie niezbędne.
W Portugalii natomiast odnotowano największą dobową liczbę zakażeń koronawirusem od początku pandemii COVID-19. Liczba infekcji przekroczyła 58 tysięcy.
W związku z tym w niektórych gminach Portugalii od czwartku odwołane są zajęcia w szkołach podstawowych. Powodem jest to, że dyrektorom nie udało się znaleźć osób, które mogłyby zastąpić zakażonych nauczycieli.
We Włoszech po kilkunastu tygodniach sytuacja epidemiczna stabilizuje się, a tempo przyrostu zaczyna zwalniać. Mogło przyczynić się do tego restrykcyjne podejście do osób niezaszczepionych. Od 20 stycznia wymóg posiadania Green Pass, czyli cyfrowego certyfikatu potwierdzającego, że posiadacz został zaszczepiony, przetestowany z wynikiem negatywnym lub wyleczony Covid-19 został rozszerzony na salony fryzjerskie, salony piękności oraz wizyty w więzieniu.
Klienci, którzy naruszają nowe przepisy, są karani grzywną w wysokości od 400 do 1000 euro, podczas gdy pracownicy, którzy wchodzą do ich salonu bez Zielonej Przepustki, ryzykują karę grzywny do 1500 euro. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie obowiązku posiadania Green Pass w urzędach, bankach i urzędach pocztowych. Ma on zacząć obowiązywać od 1 lutego.
Również 1 lutego rząd wprowadzi jednorazową grzywnę w wysokości 100 euro dla wszystkich Włochów i obcokrajowców w wieku powyżej 50 lat mieszkających we Włoszech, którzy nie zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19.
Od 10 stycznia Super Green Pass, który obejmuje jedynie osoby, które są zaszczepione lub są ozdrowieńcami, obowiązuje we wszystkich środkach transportu publicznego, w barach i restauracjach (zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz), siłowniach i hotelach, a także w kinach, teatrach i na stadionach sportowych.
Oprócz tego od 15 lutego wszyscy pracownicy publiczni i prywatni w wieku powyżej 50 lat będą mogli uzyskać dostęp do swojego miejsca pracy tylko z Super Green Pass, podczas gdy istniejący podstawowy mandat Green Pass pozostanie w mocy dla pracowników poniżej 50. roku życia.
Niezaszczepieni nadal będą mieli dostęp do sklepów spożywczych, supermarketów, aptek i stacji paliw, a także kilku innych usług.