Irlandia najbezpieczniejsza dla kobiet podróżujących solo
Bounce, firma specjalizująca się w przechowywaniu bagaży, opracowała ranking europejskich krajów od najbardziej bezpiecznych do najmniej dla kobiet podróżujących samotnie. Pierwsze miejsce zajęła Irlandia. Polska jest dziesiąta.
Bounce przy tworzeniu tego rankingu wzięła pod lupę 34 państwa. Oceniono różne aspekty dotyczące równości płci i bezpieczeństwa kobiet, w tym dane dotyczące przemocy domowej, wskaźnika zabójstw i tego, jak bezpiecznie czują się kobiety, spacerując nocą w swoim kraju. W ten sposób powstała lista najbezpieczniejszych krajów dla kobiet podróżujących solo
Pierwsze miejsce rankingu najbezpieczniejszych krajów zajęła Irlandia - zdobyła 7,88 na 10 punktów. "Kraj ten ma jeden z najniższych wskaźników dotyczących przemocy domowej, niski wskaźnik dotyczący zabójstw kobiet i jeden z najlepszych globalnych wyników, jeśli chodzi o równość płci" - czytamy w uzasadnieniu do raportu.
Na drugie miejsce trafiła Austria z wynikiem 7,70 na 10 punktów. Państwo to wypada szczególnie wysoko, jeśli chodzi o liczbę kobiet, które czują się bezpiecznie, spacerując samotnie w nocy (79 proc.). Z raportu wynika też, że jest to ogólnie bezpieczny kraj, z niskim wskaźnikiem przestępczości.
Podium zamyka Norwegia, która zdobyła 7,45 na 10 punktów. Podobnie jak w Austrii, tak i tutaj kobiety nie boją się spacerować samotnie nocą. Dodatkowe punkty trafiły też do tego kraju za przepisy dotyczące przemocy domowej i niski wskaźnik zabójstw kobiet. Norwegia słynie również z ustawodawstwa, które wspiera prawa kobiet.
Warto podkreślić, że wysoko w zestawieniu, bo na 10. miejscu najbezpieczniejszych państw dla kobiet zwiedzających świat solo, pojawiła się Polska. zyskała 5.97 na 10 punktów. Niemal 61 proc. ankietowanych nie boi się spacerować nocą. Fatalnie Polska została oceniona w kategorii przepisów dotyczących przemocy domowej - uzyskała zaledwie 0,8 punktów. 1 w tej skali oznacza najgorsze przepisy. Ogólne bezpieczeństwo zostało ocenione na tym samym poziomie jak w Irlandii.
Czołówka rankingu
1. Irlandia (7.88 na 10 pkt); 2. Austria (7.70 pkt); 3. Norwegia (7.45); 4. Słowenia (7.19); 5. Szwajcaria (7.01); 6. Hiszpania (6.97); 7. Portugalia (6.88); 8. Kanada (6.67); 9. Holandia (6.15); 10. Polska (5.97).