Sześciolatka napisała do NASA w sprawie Plutona
Sześcioletnia Cara Lucy O’Connor z Irlandii chce, aby naukowcy przywrócili Plutonowi jego poprzedni status dziewiątej planety w Układzie Słonecznym. Postanowiła zwrócić się w tej sprawie do NASA. "Chciałabym być astronautką i dla was pracować, ale musicie naprawić dla mnie jeden błąd" - podkreśliła.
24 sierpnia 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) na nowo zdefiniowała słowo "planeta". Status ten utracił Pluton. Według IAU obiekty w Układzie Słonecznym można podzielić na planety, planety karłowate i małe ciała niebieskie. Planeta karłowata jest przede wszystkim mniejsza od planety, ale większa od ciał niebieskich. Posiada orbitę wokół Słońca i ma kulisty kształt. Według IAU obecnie w Układzie Słonecznym znajduje się pięć planet karłowatych, w tym właśnie Pluton.
Fakt, że Pluton został planetą karłowatą, zdaje się przeszkadzać nie tylko Amerykanom. Zwolenników przywrócenia statusu dla Plutona jest wielu, w tym 6-letnia Cara Lucy O’Connor z Glasheen, położonego na przedmieściach irlandzkiego Cork. Dziewczynka postanowiła zwrócić się do ekspertów, domagając się, żeby Pluton z powrotem został planetą w Układzie Słonecznym.
"Słyszałam kilka piosenek o Plutonie. W jednym z teledysków zauważyłam ludzi przebranych za inne planety. Pluton był zastraszany przez planetę Ziemię, a następnie wrzucony do kosza. To było naprawdę złośliwe, bo żaden człowiek ani żadna planeta nie powinny być wrzucane do kosza" - napisała w swoim liście. Dodała także, że chciałaby pracować w NASA, jednak - jak zaznaczyła - najpierw problem musi zostać naprawiony.
List 6-latki został napisany raczej z nadzieją niż z konkretnymi oczekiwaniami, jednak doczekał się odpowiedzi. Dziewczynce odpisała doktor Carly Howett, naukowiec misji kosmicznej New Horizons. W swoim liście planetolog zaznaczyła, iż "to świetnie, że młodzi ludzie, a już w szczególności dziewczęta, interesują się planetami".
Naukowiec przekazała list dalej, do doktora Jamesa Greena, dyrektora Planetary Science Division, oddziału NASA ukierunkowanego na badania Układu słonecznego.