Irlandia może dostać kary od Komisji Europejskiej
Komisja Europejska przymierza się do wszczęcia postępowania sądowego mającego skutkować karami finansowymi przeciwko Irlandii. Powodem jest nieprzestrzeganie ważnych dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących zwalczania przestępczości i ochraniania środowiska.
Dyrektywy unijne, których Irlandia nie wdrożyła, dotyczą m.in. problemu finansowania terroryzmu, używania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych oraz wydobywania torfu. Wspomniane dyrektywy powinny być wdrożone już ponad rok temu. Jedna z nich dotyczy przepisów UE ułatwiających wykorzystywanie informacji do walki z problemem tzw. prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innych poważnych przestępstw, poprzez umożliwienie wyznaczonym organom ścigania łatwiejszego dostępu do informacji o rachunkach bankowych. Państwa członkowskie UE zgodziły się przyjąć tę dyrektywę do 1 sierpnia 2021 roku.
Komisja Europejska poinformowała, że podejmie również kroki prawne przeciwko 11 państwom członkowskim, w tym Irlandii, aby zmusić je do wdrożenia dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Ma to na celu zmniejszenie wpływu niektórych produktów z plastiku na środowisko i zdrowie ludzi.