Irlandia wypuściła zielone obligacje. Popyt dziesięciokrotnie przewyższył podaż
Jak podała Irlandzka Narodowa Agencja Zarządzania Skarbem (NMTA), wyemitowano zielone obligacje rządowe o wartości 3,5 miliarda euro. Popyt zgłoszony przez inwestorów był dziesięciokrotnie wyższy.
Irlandia wyemitowała 20-letnie zielone obligacje o wartości 3,5 miliarda euro pokrywając tym około połowy rządowych potrzeb finansowych na 2023 rok. Jak podało konsorcjum banków, które pośredniczyło w tej operacji, zgłoszone zainteresowanie ze strony potencjalnych kupców było ponaddziesięciokrotnie wyższe.
Irlandzka Narodowa Agencja Zarządzania Skarbem (NMTA) zwyczajowo na początku każdego roku przeprowadza emisję obligacji, tak aby zapewnić swobodę rządowi w dysponowaniu pozyskanymi środkami.
W tym roku na rynek trafią obligacje łącznie o wartości od 7 do 11 miliardów euro. Tak niski poziom potrzeb finansowych wynika z niewielkiej ilości zapadającego długu i planowanej nadwyżki budżetowej.
Zielone obligacje pozwalają na pozyskanie kapitału na projekty przynoszące korzyści dla środowiska naturalnego, w tym między innymi ograniczające zużycie nośników energetycznych.
Zgodnie z prospektem, w pierwszym okresie obligacje będą oprocentowane na poziomie 3,106 procent. Dla porównania rok temu wyemitowane 10-letnie obligacje były oprocentowane tylko na 0,387 procenta. Jednak w minionym roku Europejski Bank Centralny zaostrzył prowadzoną politykę pieniężną i podniósł stopy procentowe w strefie euro.
Dla porównania warto odnieść się do oprocentowania polskich 10-letnich obligacji rządowych emitowanych w złotych. Dzisiejsze notowania rynkowe wahają się w przedziale od 6,135 do 6,439 procent w skali roku.