Dziewięć krajów UE protestuje przeciwko irlandzkim etykietom zdrowotnym na alkoholach
W Europie toczy się walka o plan Irlandii dotyczący umieszczania ostrzeżeń zdrowotnych na butelkach wina, piwa i napojów spirytusowych.
Jak informuje portal, Komisja Europejska pozwoliła Irlandii wprowadzić na opakowaniach z napojami zawierającymi alkohol nowe etykiety zdrowotne podobne do tych na paczkach papierosów, które informują o chorobach i innych negatywnych skutkach picia alkoholu. Pomysł Irlandii spotkał się ze sprzeciwem innych krajów UE. Wcześniej pisaliśmy o Włoszech, ale są także inni.
Plan wywołał protest w UE. Dziewięć krajów członkowskich zgłosiło sprzeciw, a przemysł napojów nazywa go atakiem na jednolity rynek bloku i na "umiarkowane picie".
Umieszczanie ostrzeżeń zdrowotnych na wszystkich napojach alkoholowych to ostatnia, najtrudniejsza część przełomowej irlandzkiej ustawy o zdrowiu publicznym z 2018 r., której celem jest ograniczenie nadużywania alkoholu i obciążeń, jakie nakłada ono na szpitale. Ustawodawstwo wprowadziło już ceny minimalne na produkty detaliczne, doprowadzając do wściekłości konsumentów, którzy nie mogą już tanio kupować piwa i wódki. Nowy system ostrzeżeń może wejść w życie najwcześniej w 2026 roku.