Powstał nowy analogowy komputer kwantowy, częściowo w Dublinie
Przedstawiciele Uniwersytetu Stanforda oraz University College Dublin zaprojektowali analogowy komputer kwantowy, który powinien pomóc w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów.
O szczegółach projektu jego autorzy piszą na łamach Nature Physics wyjaśniając, że tego typu urządzenia powinny być szczególnie pomocne w kontekście wykonywania obliczeń z zakresu fizyki kwantowej. Jednym z takich zagadnień będzie nadprzewodnictwo, w czasie którego materiał wykazuje zerową rezystancję. I choć możliwe jest osiągniecie takiego stanu, to obecnie udaje się to w niskich temperaturach. Szczególnie pożądane byłoby natomiast dokonanie tego samego na przykład w temperaturze pokojowej.
Dzięki postępom w zakresie projektowania komputerów kwantowych oraz ich analogów inżynierowie coraz lepiej radzą sobie z tworzeniem urządzeń zdolnych do rozwiązywania nawet wymagających zagadek. Jak przyznają członkowie zespołu, jak na razie nie udało im się zbudować uniwersalnego programowalnego komputera kwantowego o mocy wystarczającej do rozwiązania wszystkich otwartych problemów w fizyce, ale i tak pojawiło się sporo możliwości. Analogowe urządzenie jest bowiem w stanie uporać się z wybranymi zagadnieniami z zakresu fizyki kwantowej.