Słowiański Jarmark w Donegal, czyli Dzień Kultury Polsko-Ukraińskiej
W piątek na głównej ulicy w miasteczku Dungloe w hrabstwie Donegal w Irlandii rozpoczął się Slavic Fair czyli Słowiański Jarmark, który należy rozumieć jako Dzień Kultury Polsko-Ukraińskiej.
Jest to impreza wpisana w program bardzo znanego w Irlandii festiwalu - Mary from Dungloe, którego tradycja sięga lat 60. ubiegłego wieku. Slavic Fair to impreza charytatywna, celebrująca słowiańskie tradycje, w tym folklor, muzykę, sztukę i rękodzieło. Na imprezie pojawiły się m.in. Anna Sochańska - ambasador Polski w Irlandii oraz Larysa Gerasko - ambasador Ukrainy w Irlandii.
W wydarzeniu uczestniczyły setki Polaków, Ukraińców i Irlandczyków. Ambasadorka Anna Sochańska otwierzyły imprezę powitaniem chlebem i solą.
Ambasadorka Polski wystąpiła w tradycyjnym stroju krakowskim. Wraz z grupą mieszkańców Donegal, złożoną z lokalnej Polonii i obywateli Ukrainy zatańczyła poloneza. Na zakończenie programu wraz z polską delegacją górniczą ze Śląska złożyła kwiaty pod pomnikiem tamtejszych górników. Wydarzenie zamknie wspólny śpiew hymnów polskiego i ukraińskiego.
Aneta Woźniak-Fawcett, rzeczniczka prasowa Slavic Fair poinformowała, że Słowiański Jarmark to bardzo duże wydarzenie, pierwsze o takim charakterze w Irlandii.
Słowiański Jarmark to impreza wspierana przez Mary from Dungloe International Arts Festival oraz lokalne biznesy, które ufundowały szereg nagród na loterię oraz które pomagały w organizacji samego jarmarku. Jarmark jest bowiem imprezą charytatywną zorganizowaną przez Dungloe for Ukrainie - fundację, która od początku wojny wspiera walczących Ukraińców organizując i wysyłając na front pomoc humanitarną. Twórczynią tej organizacji, a także pomysłodawczynią jarmarku jest Polka, Patrycja O’Donnell, która od dawna prężnie działa w imię ludzkiej solidarności, a także prowadzi bardzo aktywną, wielopłaszczyznową działalność.