Dwa poziomy zasiłków na dzieci
Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI) proponuje zmiany stawek zasiłków na dzieci. Dotyczyłoby to blisko 40 tysięcy gospodarstw domowych.
Badania pokazują, że zmiany stawek zasiłków rodzinnych, jakie wypłacane są na dzieci, może kosztować ok. 700 mln euro ocznie, ale powinno się to zrobić przy dwóch poziomach kwalifikacji do zasiłków.
Płatność zapewniałoby dodatkowe świadczenie na dziecko uzależnione „wyłącznie” od dochodów i statusu rodzinnego, niezależnie od tego, czy rodzice pracują, czy otrzymują inne świadczenia z opieki społecznej. W praktyce analitycy twierdzą, że wymóg pracy w ramach zasiłku dla rodzin pracujących (WFP) powinien zostać usunięty, a dodatek na kwalifikujące się dziecko (IQC) powinien zostać zniesiony. Dzięki temu „wszystkie gospodarstwa domowe z dziećmi otrzymają kwotę uzależnioną od liczby posiadanych dzieci i posiadanych środków”.
Jako przykład można przedstawić, iż samotny rodzic z jednym dzieckiem w wieku 13 lat, otrzymujący jedynie zasiłek dla osób poszukujących pracy, otrzyma 222,60 euro tygodniowo z nowego świadczenia zaproponowanego w raporcie plus zasiłek dla osób poszukujących pracy w wysokości 220 euro tygodniowo. Można to porównać jedynie z dodatkowym 50 € w IQC w obecnym systemie.