Irlandzka komisja wlepiła TikTokowi 345 mln euro kary
TikTok został ukarany przez irlandzką Komisję Ochrony Danych (DPC). Grzywna wynosi 345 milionów euro, czyli równowartość blisko 1,6 miliarda złotych. Powodem jej nałożenia jest naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych dzieci w Unii Europejskiej - poinformowała irlandzka komisja. TikTok nie zgadza się z decyzją DPC.
TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. Jak poinformowała irlandzka komisja w oświadczeniu, platforma naruszyła szereg unijnych przepisów dotyczących ochrony danych między 31 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2020 roku. DPC stwierdziła, że w 2020 roku konta użytkowników w wieku poniżej 16 lat były domyślnie ustawione jako "publiczne".
Ponadto wskazano, że TikTok nie weryfikował, czy użytkownik był rzeczywiście rodzicem lub opiekunem dziecka użytkownika, gdy włączano funkcję "parowania rodziny". Funkcja pozwala rodzicom i opiekunom połączyć swoje konto na TikToku z kontem nastolatka, co ma umożliwiać przeglądanie oraz dostosowywanie treści i ustawień prywatności.
DPC dała platformie trzy miesiące na dostosowanie wszystkich procesów przetwarzania danych do unijnych przepisów.
"Przy pełnym szacunku, nie zgadzamy się z tą decyzją, szczególnie w zakresie wysokości nałożonej kary. Krytyka ze strony Komisji Ochrony Danych (DPC) koncentruje się na funkcjach i ustawieniach, które istniały trzy lata temu. Na długo zanim nawet rozpoczęte zostało w tej sprawie postępowanie, wprowadziliśmy w aplikacji szereg zmian, np. domyślne ustawienie wszystkich kont użytkowników poniżej 16-go roku życia jako prywatnych" - czytamy w oświadczeniu przesłanym TVN24 Biznes przez biuro prasowe TikTok.
Agencja Reutera podała, że TikTok wprowadził w listopadzie 2020 roku bardziej rygorystyczną kontrolę rodzicielską w przypadku korzystania z funkcji "parowania rodziny". Z kolei w styczniu 2021 roku platforma domyślnie uczyniła "prywatnymi" wszystkie istniejące i nowe konta dla osób w wieku 13-15 lat.
ikTok zapowiedział, że "jeszcze w tym miesiącu" rozpocznie wdrażanie zmienionego procesu rejestracji kont dla nowych użytkowników w wieku 16 i 17 lat, które zostaną wstępnie ustawione jako "konto prywatne".
Właścicielem aplikacji TikTok jest chińska firma ByteDance.