Michał Probierz selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski
Michał Probierz został wybrany nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. To jeden z najbardziej cenionych, ale równocześnie i kontrowersyjnych polskich trenerów ostatnich lat, mający bogate doświadczenie, m.in. ze współpracy z obecnym prezesem PZPN Cezarym Kuleszą.
Reprezentacja Polski szukała nowego selekcjonera od momentu zakończenia przez PZPN współpracy z Fernando Santosem. W środę 20 września prezes federacji Cezary Kulesza ogłosił, że następcą Portugalczyka będzie Michał Probierz. Kontrkandydatem by ł Marek Papszun.
Nowy selekcjoner jest pracownikiem federacji od lipca zeszłego roku, gdy objął reprezentację U-21. Zdążył poprowadzić ją w 10 meczach, z których pięć wygrał (w tym dwa w eliminacjach do mistrzostw Europy), trzy zremisował oraz dwa przegrał. Kilka miesięcy temu był rozważany jako kandydat do objęcia seniorskiej kadry po Czesławie Michniewiczu, a potem jako asystent Santosa.
Probierz karierę trenerską zaczynał w wieku 33 lat w Polonii Bytom (2005-06, potem 2007-08), później poza Jagiellonią był zatrudniony choćby w Widzewie Łódź (2006-07), ŁKS-ie Łódź (2011), Wiśle Kraków (2012), GKS-ie Bełchatów (2012) i Lechii Gdańsk (2013-14).
W latach 2017-21 Probierz pracował w Cracovii, gdzie przez dwa ostatnie lata pełnił także funkcję wiceprezesa i miał jeszcze większy wpływ na funkcjonowanie klubu. Był to dla niego całkiem udany okres, w sezonie 2019/20 wywalczył Puchar Polski, a kilka tygodni później dołożył do tego Superpuchar Polski. Dla krakowskiego zespołu były to pierwsze trofea od 1948 r.
50-latek to także jeden z niewielu polskich szkoleniowców, który miał okazję pracować w silnej lidze zagranicznej. W listopadzie 2011 r. zatrudnił go wspomniany Aris Saloniki, tyle że współpraca zakończyła się po zaledwie dwóch miesiącach.
Współpraca Probierza z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą ma znacznie dłuższą historię i sięga 2008 roku. Wtedy obaj spotkali się w Jagiellonii Białystok - pierwszy był trenerem, drugi doradcą ds. sportowych i prokurentem. Następnie Kulesza został członkiem zarządu, a w 2010 - prezesem. Był to owocny czas, klub osiągnął największy sukces w historii, którym było zdobycie Pucharu Polski w sezonie 2009/10. W 2010 r. białostoczanie wywalczyli także jedyny w historii Superpuchar Polski i zadebiutowali w europejskich pucharach - dotarli do III rundy eliminacji Ligi Europy, w której odpadli z Arisem Saloniki. Rozgrywki ligowe 2010/11 zakończyli na czwartym miejscu, wówczas najwyższym w historii, które dało kolejny awans do kwalifikacji LE. Tam Jagiellonia już w pierwszej rundzie skompromitowała się w dwumeczu z kazachskim Irtyszem Pawłodar (1:0 i 0:2), a kilkanaście dni później kontrakt szkoleniowca został rozwiązany.
W kwietniu 2014 r. Kulesza ponownie sprowadził Probierza do Białegostoku. Efekt było widać już w kolejnym sezonie, gdy Jagiellonia po raz pierwszy w historii znalazła się na podium ekstraklasy (trzecie miejsce). Potem przyszedł jeszcze bardziej udany sezon 2016/17, gdy białostocka drużyna do ostatnich minut walczyła o mistrzostwo Polski - ostatecznie była druga, do Legii Warszawa zabrakło jej dwóch punktów. To wszystko sprawiło, że Michał Probierz stał się niezwykle zasłużoną postacią dla Jagiellonii - w 2020 roku wybrano go trenerem stulecia klubu.
W sztabie szkoleniowym nowego selekcjonera znaleźli się byli reprezentanci kraju – Sebastian Mila i Tomasz Kuszczak. Probierz jako piłkarz nie trafił do reprezentacji. Ale był solidnym ligowcem. Grał m.in. w Górniku Zabrze, Pogoni Szczecin czy Widzewie Łódź.