2023 może być najcieplejszym rokiem w historii
Unijna służba ds. zmian klimatycznych programu Copernicus, zakomunikowała, że odchodzący rok może okazać się najcieplejszym w historii, a średnia temperatur przekroczona j zostanie o 0,52 stopnia Celsjusza. O ile do końca 2023 średnia temperatur nagle nie opadnie. Ale jakichś nieprawdopodobnych mrozów się nie przewiduje.
Winę za tę przypisuje się zmianom klimatycznym i znacznie większej aktywności prądu El Niño, które w połączeniu powodują podniesienie się powierzchniowych temperatur wód na wschodnim i południowym Pacyfiku. Te elementy miały przyczynić się do wzrostu temperatury w ujęciu globalnym, a i rekordowych w tym roku wskazań termometrów.
Instytut Copernicus dodaje również, że temperatury od stycznia do września tego roku były o 1,4 stopnia Celsjusza wyższe, niż z lat 1850 - 1900, a to tzw. zmiany klimatyczne mają największy wpływ na podnoszenie się temperatur na naszym globie. Zmiany w temperaturze widoczne były w tym roku w okresach krótkim i średnim. Ma to wskazywać, że świat zaczyna się coraz bardziej przegrzewać.