Irlandia i Polska w dobrych relacjach handlowych
Portal Rp.pl zauważa, że ostatnio polsko-irlandzkie stosunki gospodarcze przeplatają się z „wielką polityką” czemu trudno się dziwić, gdyż jesienią 2023 r. doszło w Polsce do zmiany władzy, a w pierwszym półroczu br. i w Polsce i w Irlandii odbędą się wybory do samorządu oraz Parlamentu Europejskiego.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, polsko-irlandzkie towarowe obroty handlowe w 2022 roku wyniosły 3,16 mld euro. Oznacza to wzrost o 7% w stosunku do roku 2021. Polski eksport wyniósł ok. 1,425 mld euro (-1% r/r), import 1,735 mld euro (+15% r/r). Zatem saldo było ujemne dla Polski: ok. -310 mln euro. W 2022 roku polski eksport do Irlandii stanowił 0,4% globalnego polskiego eksportu, import z Irlandii 0,5% globalnego polskiego importu, zaś łączne obroty 0,4% polskich obrotów handlowych z zagranicą.
W związku z popytem na różnego typu usługi świadczone w języku polskim w Irlandii, działają tam liczne kancelarie prawne, firmy doradztwa finansowego, zawodowego i rachunkowego oraz agencje ubezpieczeniowe założone przez polskich obywateli. Funkcjonują również polskie ośrodki medyczne - przychodnie obsługiwane przez personel polskiego pochodzenia w Dublinie, Waterford, Galway, Limerick i Cork oraz niewielkie sklepy spożywcze, przedsiębiorstwa remontowo-budowlane, transportowe i różnego rodzaju firmy usługowe. Wszystkich firm, których właścicielami są Polacy jest obecnie w Irlandii kilkaset. W ostatnich kilku latach Republika Irlandii notuje jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych wśród krajów Unii Europejskiej, co może wiązać się z lepszymi perspektywami inwestycyjnymi. Z drugiej strony, koszty pracy w tym kraju należą do najwyższych w Europie.
Na początku grudnia ub.r. w Warszawie odbyło się pierwsze Irlandzko-Polskie Forum Centrów Danych, mające na celu integrację irlandzkiej i polskiej części tego sektora. Wydarzenie zgromadziło generalnych wykonawców, inwestorów i operatorów centrów danych, konsultantów, dostawców, firmy projektowe i inżynieryjne oraz agencje rekrutacyjne. Wydarzenie otworzył ambasador Patrick Haughey, podkreślając silne powiązania gospodarcze i kulturalne pomiędzy Irlandią i Polską.