Irlandia Północna daje Nie dla palenia
W opublikowanym raporcie stwierdzono, że służba zdrowia Irlandii Północnej poczyniła znaczne postępy w ograniczaniu palenia wśród ludności kraju. Sięganie po papierosa lub e-papierosa jest jednak niezmiennie popularne w grupach społecznych uznawanych za najbardziej wrażliwe.
Raport zatytułowany „Walka ze skutkami palenia i wapowania dla zdrowia publicznego” (Tackling the Public Health Impacts of Smoking and Vaping) analizuje trendy w używaniu tytoniu w najmniejszym z krajów tworzących Wielką Brytanię oraz działania podejmowane w celu ograniczenia tego zjawiska.
Z raportu wynika, że w Irlandii Północnej pali obecnie około 320 000 osób w wieku 16 lat i starszych, co stanowi 14% całej populacji - dla porównania w latach 2010-2011 było to 24% ludności. Raport zauważa jednak, że częstość palenia jest znacznie wyższa w uboższych regionach kraju (24%) w porównaniu z najlepiej prosperującymi (7%). Ponadto każdego roku pali około 2200 kobiet w ciąży, częstość palenia jest też bardzo wysoka wśród osób z zaburzeniami psychicznymi.
W raporcie podano również, że:
- palenie odpowiada każdego roku za 2200 (15%) zgonów w Irlandii Północnej,
- jest ono przyczyną około 35 000 hospitalizacji rocznie,
- szpitale ponoszą rocznie koszty w wysokości 218 mln funtów w związku z leczeniem chorób związanych z paleniem tytoniu,
- lokalne roczne koszty wynikające z palenia to około 450 mln funtów szterlingów,
- osoby palące 20 papierosów dziennie wydają rocznie ponad 4600 funtów, co ma nieproporcjonalnie duży wpływ na finanse gospodarstw domowych - zwłaszcza tych o niższych dochodach.
W badaniu opracowanym przez Dorinnię Carville, Kontrolera i Audytora Generalnego Irlandii Północnej podano, że w ciągu ostatniej dekady krajowy budżet na walkę z nałogiem tytoniowym był w przeważającej mierze ukierunkowany na zachęcanie palaczy do rezygnacji z nałogu, przy czym 75% środków wydano na specjalistyczne usługi i terapie.
W opracowaniu zauważono jednak, że w ostatnich latach drastycznie spadł wpływ tych środków na osiągane efekty. Podczas gdy w 2010 r. około 34 000 osób zadeklarowało datę rzucenia palenia z pomocą specjalistów, w latach 2019–2020 liczba ta spadła do 14 000 oraz do zaledwie 8000 w ciągu ostatnich dwóch lat.
Czekamy teraz na podobny raport dotyczący palaczy w Irlandii.