Irlandia, Szwecja i Holandia nie dostały od Unii nawet centa
Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu przez państwa członkowskie Unii Europejskiej środków z wartego 800 mld euro Funduszu Odbudowy jest bardzo zróżnicowany. Są państwa które dostały większość ze swojej puli pieniędzy. Przykładem są Włochy, które otrzymały ponad 100 mld euro.
Są też kraje – Irlandia, Szwecja, i Holandia - na konta których Bruksela nie przelała jeszcze ani jednego euro. Warunkiem otrzymania środków jest spełnienie określonych warunków, tzw. kamieni milowych, czyli postępów w reformach i inwestycjach.
Warunkiem otrzymania środków jest spełnienie określonych warunków, tzw. kamieni milowych, czyli postępów w reformach i inwestycjach.
Pomimo, że od uruchomienia Funduszu Odbudowy - który ma być receptą na kryzys europejskiej gospodarki po wybuchu pandemii - minęło kilka lat, wciąż są państwa członkowskie, jak Szwecja (której plan jest warty 3,5 mld euro), Irlandia (914 mln euro) czy Holandia (5,4 mld euro), które nie otrzymały jeszcze ani jednego euro z tego mechanizmu.
Polski KPO jest wart 25,3 mld euro w dotacjach i 34,5 mld euro w pożyczkach. Warszawa złożyła pierwszy dokument o wypłatę środków w grudniu 2023 r., wnioskując o 6,3 mld euro. Z końcem grudnia 2023 r. do Polski wpłynęło jednocześnie 5 mld euro z mechanizmu REPowerEU, który ma na celu ograniczenie uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych. Było to możliwe, bo wypłata pieniędzy z tego subfunduszu nie była obwarowana żadnymi warunkami.
Jednocześnie są też państwa, które złożyły w KE już po kilka wniosków o płatności, po spełnieniu określonych warunków, i otrzymały duże środki. Przykładem są Włochy, które wysłały do Brukseli pięć wniosków o płatność, z których KE zaakceptowała cztery i przelała na konto rządu w Rzymie ponad 100 mld euro w grantach i pożyczkach. Suma zarezerwowanych dla tego kraju środków to 194,4 mld euro.