Biskupi agitują przed referendum 8 marca
O zachowanie i wspieranie godności i wartości życia rodzinnego oraz macierzyństwa w planowanym na 8 marca referendum zaapelowali do wiernych biskupi Irlandii.
Obywatele mają wypowiedzieć się na temat usunięcia z ustawy zasadniczej zapisów chroniących rodzinę. Chodzi o poprawki nr 39 i 40, które dotyczą artykułu 41 irlandzkiej konstytucji. Zmiany uderzą między innymi w przywileje kobiet będących żonami i matkami. W nowych przepisach miałoby także dojść do uzupełnienia definicji rodziny. Państwo miałoby uznawać inne rodzaje związków, w tym dwóch osób tej samej płci, jako rodzinę.
Biskupi przestrzegają, że proponowane zmiany skutkowałaby zniesieniem wszelkich odniesień do macierzyństwa w konstytucji i likwidowałyby uznanie szczególnego wkładu matek pozostających w domu w życie irlandzkiego społeczeństwa. W opublikowanym 25 lutego komunikacie biskupi zwracają uwagę, że w czasach, gdy ludzie, a zwłaszcza kobiety, często podkreślają potrzebę godzenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi, warto zauważyć, że ustawa zasadnicza już uznaje i stara się ułatwić wybór matkom, które chcą przede wszystkim zadbać o potrzeby rodziny i domu. Wbrew niektórym niedawnym komentarzom, obecny przepis konstytucyjny nie stanowi kategorycznie, że "miejsce kobiety jest w domu".
Odnosząc się do referendum w sprawie rodziny, biskupi stwierdzają, że proponowane modyfikacje terminu "rodzina" w ustawie zasadniczej zmniejszy wyjątkowe znaczenie relacji między małżeństwem a rodziną w oczach społeczeństwa i państwa oraz może doprowadzić do osłabienia motywacji młodych ludzi do zawierania małżeństw.
To tyle biskupi. A państwo się zastanowią 8 marca.