8 marca dwa referenda w sprawie rodziny
W Międzynarodowy Dzień Kobiet, 8 marca, wyborcy w ponad 5-milionowym kraju udadzą się do urn, aby oddać głos referendach, proponujących historyczne zmiany w konstytucji Irlandii.
Pierwsze dotyczy rodziny i zmienia art. 41 ust. 1, wprowadzając obok małżeństwa jako podstawę rodziny „inne trwałe związki”.
Drugie referendum skreśliłoby zapis dotyczący kobiet i macierzyństwa w art. 41 ust. 2, w którym państwo uznaje, że „kobieta poprzez swoje życie w domu udziela państwu wsparcia, bez którego nie można osiągnąć dobra wspólnego”. Dlatego też państwo „dołoży wszelkich starań, aby matki nie były zmuszane koniecznością ekonomiczną do podejmowania pracy powodującej zaniedbywanie obowiązków domowych”.
Sformułowanie miałoby zostać zastąpione „neutralnym płciowo”, w którym państwo uznaje, że to „świadczenie sobie nawzajem opieki przez członków rodziny ze względu na łączące ich więzi” daje społeczeństwu „wsparcie, bez którego nie można osiągnąć dobra wspólnego”.
W opublikowanym 25 lutego oświadczeniu irlandzcy biskupi ostrzegają, że proponowana poprawka dotycząca rodziny „zmniejsza wyjątkowe znaczenie relacji między małżeństwem a rodziną” i „prawdopodobnie doprowadzi do osłabienia motywacji młodych ludzi do zawierania małżeństw”.
Zwolennicy zmian postrzegają proponowane zmiany jako element postępu społecznego w kraju i koniec „bardzo przestarzałego języka w naszej konstytucji”, cytując premiera Leo Varadkara.