Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby od 8 do 20 miliardów euro rocznie
Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby rząd w Dublinie od 8 do 20 miliardów euro rocznie przez 20 lat, co wymagałoby znacznego wzrostu podatków lub dużej redukcji wydatków publicznych - ocenił w opublikowanym w czwartek raporcie irlandzki Instytut Spraw Międzynarodowych i Europejskich (IIEA).
Autorzy raportu skupili się na subwencjach brytyjskiego rządu dla Irlandii Północnej, które pokrywają różnicę pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przez władze tej prowincji z podatków a ich wydatkami. W ostatnich latach, wyłączywszy okres pandemii Covid-19, gdy subwencje były wyższe, stanowiły one nieco ponad 21 proc. wydatków władz północnoirlandzkich, co oznacza niespełna 11 mld funtów rocznie.
W raporcie uwzględniono zmiany po stronie przychodów i wydatków, które nastąpiłyby w przypadku zjednoczenia Irlandii - np. niższe wydatki na obronność, większe składki do budżetu UE, większe dochody z podatków od firm - i wyliczono, że aby utrzymać obecny poziom wydatków władz północnoirlandzkich, rząd w Dublinie musiałby dokładać nieco poniżej 11 mld euro (9,4 mld funtów) rocznie.
Ale jeśli wysokość świadczeń socjalnych oraz płac w sektorze publicznym w Irlandii Północnej miałyby od razu po zjednoczeniu dorównać do poziomu obowiązującego w Republice Irlandii, koszt ponoszony przez rząd w Dublinie wzrósłby do 20 mld euro rocznie.
Autorzy rozważają dwa dodatkowe scenariusze, które zakładają, że brytyjski rząd albo umorzy udział Irlandii Północnej w długu publicznym Zjednoczonego Królestwa, albo będzie nadal wypłacać brytyjskie emerytury państwowe osobom z Irlandii Północnej, które opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. W tych scenariuszach koszt zjednoczenia ponoszony przez Republikę Irlandii spada do 8-9 mld euro rocznie.
W zależności od scenariusza, koszty wydawane corocznie na zjednoczenie wynosiłyby od ok. 5 do 10 proc. produktu narodowego brutto.