Irlandia będzie odsyłać migrantów do Wielkiej Brytanii
Irlandia rozważa odsyłanie do Wielkiej Brytanii migrantów, którzy uciekają z kraju w związku z brytyjskim planem rwandyjskim.
Wielka Brytania w zeszłym tygodniu przyjęła plan mający na celu wysyłanie migrantów, przybywających nielegalnie do kraju, do Rwandy. Nowe przepisy mają pomóc rządowi w Londynie w zarządzaniu presją migracyjną. Okazuje się jednak, że mają one również konsekwencje dla sąsiadującej z Wielką Brytanią Irlandii
Według rządu w Dublinie plan rwandyjski sprawi, że migranci, którzy do tej pory przybywali do Wielkiej Brytanii, teraz będą przyjeżdżali na Zieloną Wyspę, by uniknąć wysłania do Afryki. Już teraz 80 proc. migrantów przybywających do Irlandii, trafia do niej przez granicę z Irlandią Północną.
W związku z tymi obawami, rząd Irlandii postanowił przedstawić swoje własne ustawodawstwo, które pozwoli na odsyłanie migrantów z powrotem do Wielkiej Brytanii. „Jest to jeden z szeregu środków, które podejmujemy w celu wzmocnienia naszego systemu i zapewnienia, że jest on silny, skuteczny i sprawny. Zasady i integralność naszego systemu migracji będą na pierwszym planie naszych działań”, stwierdził rzecznik prasowy premiera Simona Harrisa.
Za przygotowanie nowych przepisów ma odpowiadać minister sprawiedliwości Helen McEntee, która ma omawiać tę kwestię w przyszłym tygodniu podczas spotkania z brytyjskim ministrem spraw wewnętrznych Jamesem Cleverley’em.
McEntee zapowiedziała, że zamierza zrobić wszystko, by jak najszybciej rozwiązać kwestię przyjazdu migrantów z Wielkiej Brytanii. „Dlatego szybko się tym zajmiemy, dlatego w tym tygodniu przedstawię w rządzie nadzwyczajne przepisy by mieć pewność, że możemy skutecznie zawracać ludzi do Wielkiej Brytanii i dlatego też będę o tym dyskutowała w poniedziałek z ministrem spraw wewnętrznych, stwierdziła.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak jest zadowolony, że plan rwandyjski wchodzi w życie i wyraża nadzieję, że inne państwa również pójdą „drogą wyznaczoną przez Wielką Brytanię”.
Irlandia podobnie jak wiele innych państw europejskich ma spore problemy z napływem migrantów. Do tej pory przyjęła ona już ponad 100 tysięcy uchodźców, głównie z Ukrainy. Kryzys migracyjny doprowadził m.in. do problemów na rynku nieruchomości i do wzrostu antyimigranckich postaw.