Irlandia ma perspektywy dalszego rozwoju wymiany handlowej z Polską
Wartość handlu między Polską a Irlandią wzrosła w ostatniej dekadzie o 260 proc., do 7 mld euro w 2023 r. - powiedział PAP irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał na perspektywy rozwoju handlu w zakresie technologii.
Jak zauważył, trzy główne obszary eksportu z Polski do Irlandii to odpowiednio: nowe technologie (komputery i urządzenia do magazynowania danych), produkty spożywcze i podzespoły elektroniczne. W drugą stronę jest to natomiast głównie elektronika, produkty medyczne i farmaceutyczne oraz napoje bezalkoholowe. "(...) dostarczamy oczywiście sporo elektroniki na polski rynek, bo w Irlandii mają swoje europejskie bazy największe firmy technologiczne na świecie, które dostarczają wiele rozwiązań cyfrowych (...)" - wyjaśnił Calleary.
Zapytany o popularność irlandzkiej whiskey na świecie i jej eksport do Polski, stwierdził, że irlandzki biznes whiskey rośnie i stara się dogonić szkocką whisky (nazwa whiskey odnosi się do irlandzkiego trunku, a whisky do szkockiego).
"Przez ostatnie 10 lat irlandzka whiskey wystrzeliła. 12 lat temu mieliśmy jednego dużego producenta whisky, ale przez ostatnią dekadę otworzyła się całkiem pokaźna liczba niezależnych destylarni, które świetnie sobie radzą i rząd irlandzki je wspiera na różne sposoby. Wciąż jesteśmy trochę w tyle, bo szkocki przemysł whisky jest ogromny, ale rośniemy bardzo szybko, w przypadku Polski, eksport bezpośredni irlandzkiej whiskey w ciągu ostatnich 4 lat wzrósł o 85 proc. (z 10 mln 645 tys. 789 euro w 2019 r. do 19 mln 681 tys. 502 euro w 2023 r. - PAP)" - powiedział Calleary.
Dodał też, że przed brexitem przez długi czas "największym i najłatwiejszym" rynkiem eksportowym dla Irlandii była Wielka Brytania. Wynikało to - jak zauważył - z położenia geograficznego, tego samego języka i podobnej kultury.