Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce
W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.
- Mamy 120 tysięcy Polaków mieszkających w Irlandii. Przez ostatnie 20 lat od waszej akcesji (Polski do Unii Europejskiej) mieliśmy setki tysięcy Polaków mieszkających w Irlandii, pracujących w Irlandii i jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni za to, co zrobili dla Irlandii - powiedział Calleary.
Irlandzki polityk zaznaczył, że Polacy zadomowili się we wszystkich sektorach gospodarki, ale pracują przede wszystkim w branżach nowych technologii, w usługach cyfrowych oraz w wysoce zaawansowanym technologicznie budownictwie (ang. high tech construction).
- Od 2004 roku zdobyliśmy wiele doświadczenia w naszych polsko-irlandzkich relacjach. Polacy naprawdę zadomowili się we wszystkich sektorach nie tylko gospodarki, ale również w irlandzkim społeczeństwie i mają swój wkład w każdą część naszego życia - powiedział Calleary.
Jego zdaniem polsko-irlandzkie relacje "niesamowicie zmieniło" wejście Polski do Unii Europejskiej.
Jak wynika z danych przekazanych przez irlandzką agencję rządową Enterprise Ireland, Polacy stanowią ok. 2,5 proc. całej populacji Irlandii i są tym samym największą mniejszością narodową tego kraju.
W komunikacie agencji zaznaczono również, że w 2023 r. wartość wymiany handlowej produktami między Polską a Irlandią wyniosła 3 mld euro; to wzrost o 7 proc. rdr. Wartość wymiany usług w 2022 r. sięgnęła zaś 4,6 mld euro, o 40 proc. więcej wobec poprzednich lat.