Rząd podjął formalną decyzję o uznaniu państwowości Palestyny
Rząd Irlandii formalnie uznał we wtorek Palestynę za suwerenne i niepodległe państwo oraz zgodził się na nawiązanie z nią pełnych stosunków dyplomatycznych. Podobne decyzje podjęły rządy Hiszpanii i Norwegii.
Oznacza to, że statusy misji: palestyńskiej w Dublinie i irlandzkiej w Ramallah zostaną podniesione do rangi ambasad. Z okazji uznania Palestyny jej flaga została wciągnięta na maszt przed siedzibą rządu.
Decyzję o uznaniu państwowości Palestyny Irlandia zapowiedziała w zeszłą środę razem z Norwegią i Hiszpanią.
Irlandzki rząd, ogłaszając we wtorek decyzję, zwrócił uwagę na tragiczne tło towarzyszące temu wydarzeniu i ponownie wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy, uwolnienia izraelskich zakładników i nieograniczonego dostępu dla pomocy humanitarnej.
Premier Simon Harris oświadczył, że decyzja ta "ma na celu podtrzymanie nadziei". "Chodzi o przekonanie, że rozwiązanie dwupaństwowe jest jedynym sposobem, aby Izrael i Palestyna mogły żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie" - powiedział.
Wyraził też opinię, że Europa mogłaby zrobić o wiele więcej, aby doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy. Przyznał, że Irlandia nie ma "takiej siły przebicia", aby coś zmienić, jaką mają w stosunkach z Izraelem Stany Zjednoczone, ale Europa ma i "mogłaby i musi zrobić o wiele więcej w tej sprawie".
Harris powiedział, że chce wykorzystać ten dzień, by powtórzyć apel "do wszystkich krajów o wykorzystanie wszelkich dostępnych im środków w celu wywarcia jak największej presji, aby doprowadzić do zawieszenia broni". Wyraził nadzieję, że posunięcie Irlandii zachęci inne państwa do "podjęcia kroku, który, jak wiem, wiele z nich rozważa i naprawdę dziś zachęcam je do tego".