Do Irlandii przyjeżdża coraz mniej uchodźców z Ukrainy
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Unia Europejska wdrożyła dyrektywę o tymczasowej ochronie w celu wspierania osób uciekających przed wojną. Dyrektywą nałożono na kraje UE obowiązek zapewnienia uchodźcom zezwoleń na pobyt i odpowiedniego zakwaterowania.
Dzięki skoordynowanym działaniom Unii Europejskiej miliony osób dotkniętych konfliktem mogły znaleźć schronienie i nadzieję na lepszą przyszłość.
Liczby i koszty
Państwa członkowskie zobowiązano do zagwarantowania uchodźcom dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej oraz rynku pracy, pomocy socjalnej oraz psychologicznej, łagodzącej traumatyczne przeżycia spowodowane wojną.
Irlandia wydała ponad 105 000 decyzji o ochronie tymczasowej, a prawie 72 000 uchodźców mieszkało w państwowych kwaterach. Jednak obecnie już więcej Ukraińców opuszcza państwowe lokale, niż przybywa nowych osób ubiegających się o ochronę.
Taka tendencja może być częściowo wynikiem poprawy sytuacji na Ukrainie, a częściowo większej możliwości znalezienia prywatnych mieszkań przez uchodźców oraz łatwiejszej integracji w irlandzkim społeczeństwie. Niemniej, irlandzkie władze nadal monitorują sytuację i zapewniają wsparcie osobom w najtrudniejszym położeniu.
Spadające wsparcie
Rząd Irlandii wydaje około 100 milionów euro miesięcznie na zakwaterowanie Ukraińców, jednak ta liczba zacznie spadać z powodu mniejszej liczby przyjazdów i większej liczby wyjazdów.
Średnia dzienna liczba osób ubiegających się o ochronę zmniejszyła się aż o połowę (od grudnia), kiedy ogłoszono ograniczenie wsparcia dla kolejnych uchodźców.
Nowe zasady
Ukraińscy uchodźcy są kierowani do wyznaczonych ośrodków kwaterunkowych na maksymalnie 90 dni, a tam otrzymują wyżywienie, dostęp do pralki oraz wsparcie integracyjne, zasiłek w wysokości 38,8 euro tygodniowo i dodatkowe 29,8 euro na dziecko.
Przyjezdni, którzy nie korzystają z państwowego zakwaterowania, mają prawo do pełnego zasiłku dochodowego pozwalającego im na pokrycie podstawowych potrzeb.