Nad naszymi głowami przelecą drony. W szczytnym celu
Firma Wing ogłosiła ambitne plany dostarczania materiałów medycznych i urządzeń do szpitali w Dublinie za pomocą dronów.
Projekt jest realizowany we współpracy z firmą Apian, specjalizującą się w logistyce zdrowotnej, oraz irlandzkimi placówkami medycznymi: Blackrock Health i St Vincent's Private Hospital, a także firmą technologiczną Medtronic.
Dostarczą m.in. kamery oraz szwy
Pierwsza faza projektu obejmuje dostawy takich produktów jak:
· kamery Medtronic,
· szwy,
· narzędzia chirurgiczne,
· produkty do naprawy zastawki serca.
Początkowe dostawy zostaną przeprowadzone w Blackrock Health, Blackrock Clinic oraz St Vincent's Private Hospital.
Z czasem, w miarę sukcesów kolejnych etapów testu, planowane jest rozszerzenie elementów ładunków na bardziej zaawansowane urządzenia, w tym rozruszniki serca i implantowalne defibrylatory.
Szybkie i niezawodne
Drony wykorzystuje się do transportowania próbek krwi i innych próbek medycznych; przetestowano je również pod kątem transportu organów do przeszczepu. Od lat mówi się o stworzeniu drona ratownika, który przed przyjazdem karetki udzieliłby pomocy poszkodowanemu.
Dlaczego drony mogą być punktem zwrotnym w medycynie i logistyce? Ponieważ pozwalają szybciej dostarczyć materiał i z reguły są bardziej niezawodne niż samochody.
Program pilotażowy realizowany przez Wing przewiduje aż do 100 lotów tygodniowo, wykonywanych przy ścisłej współpracy z irlandzkim urzędem lotnictwa.
Optymistyczne podejście
Jak oznajmił Brian Fitzgerald, dyrektor generalny St Vincent's Private Hospital, pilotaż pozwoli ocenić wpływ dronów na poziom opieki nad pacjentem, zarządzanie łańcuchem dostaw i efektywność pracy szpitala.
Dyrektor handlowy Kristian Howells z Medtronic już z entuzjazmem odnosi się do pomysłu, wskazując na potencjał dronów w przezwyciężeniu ograniczeń tradycyjnych łańcuchów dostaw i poprawie odporności tych łańcuchów ze względu na niepodatność dronów na nieprzewidziane okoliczności, np. wypadki.