Polska wydaje 5 razy mniej na zdrowie mieszkańca niż Irlandia
Polska przeznacza 6,4 proc. PKB na opiekę zdrowotną, czyli dużo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 10,4 proc. PKB - wynika z danych Eurostatu. Na jednego mieszkańca wydano w Polsce średnio 1137 euro, gorzej było tylko w Rumunii i Bułgarii.
Chociaż wydatki na opiekę zdrowotną w przeliczeniu na mieszkańca wzrosły w Polsce w porównaniu z 2021 r. o średnio 154 euro, to Polska jest nadal jednym z krajów UE przeznaczających najmniej na służbę zdrowia.
Najwyższy wzrost wydatków na zdrowie w porównaniu z rokiem referencyjnym 2014 odnotowano w Rumunii oraz na Łotwie i Litwie, gdzie nakłady na opiekę zdrowotną w ostatnich latach się podwoiły.
W 2022 r. kraje członkowskie przeznaczyły na służbę zdrowia średnio 10,4 proc. swojego PKB. Najwyższe względne wydatki odnotowano w Niemczech (12,6 proc. PKB), Francji (11,9 proc.) i Austrii (11,2 PKB). Najniższe były wydatki w Luksemburgu (5,6 proc.) i Irlandii (6,1 proc.), czyli w państwach, gdzie nakłady na służbę zdrowia w przeliczeniu na jednego mieszkańca są najwyższe. 5,8 proc. swojego PKB na służbę zdrowia przeznacza Rumunia, a na czwartym miejscu od końca znalazła się Polska (6,4 proc. PKB).
fot. Pixabay.com