Znaleziono starożytną figę z Irlandii sprzed 2 tys. lat
W trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie cypla Drumanagh w północnej części hrabstwa Dublin w Irlandii archeolodzy odkryli starożytną figę pochodzącą dokładnie sprzed 2 tys. lat.
Znalezisko sprzed wieków zostało opisane przez badaczy jako niezwykle rzadkie oraz wyjątkowo cenne, gdyż naświetla ona słabo wciąż poznany temat relacji handlowych pomiędzy Imperium Rzymskim a Irlandią w starożytności.
Na przylądku Drumanagh, położonym w pobliżu miejscowości Loughshinney oraz miasta Rush, w czasach starożytnych znajdowała się ważna faktoria handlowa Cesarstwa Rzymskiego, która umożliwiała prowadzenie wymiany towarowej na dość sporą skalę z celtyckimi plemionami Irlandii. To właśnie na terenach ruin tej placówki prowadzone były w ostatnim czasie wykopaliska w ramach których to odkryto zwęglony kawałek wiekowej figi. Jak wykazało datowanie egzotyczny owoc pochodzi sprzed dwóch mileniów.
Jak poinformował University College Dublin, wśród innych odkrytych artefaktów znalazły się liczne przedmioty ceramiczne oraz wyroby metalowe, a także inne pozostałości pokarmów i produktów spożywczych pochodzących z antycznych czasów, informuje portal Arkeonews.
Na czele zespołu archeologów prowadzących wykopaliska w Drumanagh stoi Christine Baker, będąca archeologiem oraz specjalistą ds. dziedzictwa jednostki administracyjnej Fingal. Prace archeologiczne na przylądku są realizowane od kilku lat w sezonach letnich. Jak wskazali eksperci starożytna figa dostarcza nowych informacji na temat tego jakie towary podlegały wymianie w ramach relacji handlowych pomiędzy Imperium Rzymskim a celtyckimi plemionami Irlandii.
Odkryta figa z cypla Drumanagh jest pierwszym tego typu znaleziskiem dokonanym w Irlandii.
screen: Wszystkoconajwazniejsze.pl