Polska staje się coraz większą fabryką syntetycznych narkotyków
Polska staje się europejską fabryką narkotyków typu "sole do kąpieli" - ostrzega agencja UE. W 2023 r. europejskie organy zlikwidowały 53 miejsca produkcji w całej Europie, z czego 40 w Polsce. Europejska Agencja ds. Narkotyków ostrzega przed rosnącym zagrożeniem związanym z syntetycznymi katynonami wyprodukowanymi w laboratorium, znanymi również jako "sole do kąpieli". Są one coraz częściej produkowane w Europie. Takie zestawienie przygotował portal Politico.
W najnowszym wydaniu europejskiego raportu o narkotykach Europejska Agencja ds. Narkotyków (EUDA) ostrzega przed pojawiającymi się zagrożeniami na "nieustannie ewoluującym" europejskim rynku narkotyków. Obejmują one rosnącą dostępność kokainy, nowych syntetycznych opioidów oraz dywersyfikację rynku syntetycznych środków pobudzających wykraczającą poza bardziej popularną amfetaminę i metamfetaminę.
W 2023 r. miał miejsce "bezprecedensowy import i konfiskaty" syntetycznych katynonów a większa dostępność i powszechne stosowanie tych substancji budzą "obawy o nasilenie problemów zdrowotnych i społecznych".
"Sole do kąpieli" stwarzają podobne zagrożenia dla zdrowia jak inne używki, takie jak amfetamina i metamfetamina. Należą do nich przedawkowanie, ostre i przewlekłe problemy ze zdrowiem psychicznym oraz rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Syntetyczne katynony mogą jednak zawierać substancje o silniejszym działaniu, które stwarzają inne i poważniejsze zagrożenia dla zdrowia - ostrzega agencja.
Polska wyróżnia się jako centrum produkcji tego narkotyku w Europie. W 2023 r. władze zlikwidowały 53 miejsca produkcji syntetycznych katynonów na całym kontynencie – w porównaniu z 29 w 2022 r. 40 z nich znajdowało się w Polsce. - Jest to jeden z przykładów znacznego nasilenia produkcji narkotyków w Europie - stwierdziła EUDA.
Ilość syntetycznego katynonu skonfiskowanego w Europie wzrastała w ciągu ostatnich kilku lat, z 3,3 ton metrycznych w 2020 r. do 26,5 ton metrycznych w 2022 r. Według raportu w 2023 r. liczba ta wzrosła do 37 ton.