Irlandia Płn. przyjmuje poprawkę w sprawie aborcji
Zgromadzenie Irlandii Północnej przyjęło poprawkę przeciwko legalizacji aborcji dzieci podejrzewanych o chorobę, odrzucając tym samym postanowienia Londynu
Parlamentarzyści zadecydowali, że należy sprzeciwić się narzuconej przez Westminster praktyce dopuszczającej tzw. późną aborcję w przypadku podejrzenia niepełnosprawności dziecka poczętego. To odpowiedź na kampanię prowadzoną przez 24-letnią Heidi Crowter. Kobieta z zespołem Downa jest zaangażowana w działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Ta decyzja przynajmniej na razie nic nie zmienia z punktu widzenia obowiązującego prawa.
Nowe, bardzo liberalne zasady aborcyjne weszły w życie w Irlandii Północnej 31 marca. Zgodnie z nimi aborcja jest legalna w każdych okolicznościach przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety, dopuszcza się termin 24 tygodni. Jest również paragraf, który zezwala na przeprowadzenie aborcji w dowolnym momencie – w zasadzie aż do narodzin, jeśli zdiagnozowano śmiertelną nieprawidłowość nienarodzonego dziecka lub gdy może ono cierpieć na poważne upośledzenie umysłowe lub fizyczne. Nawet na takie, które nie zagraża jego życiu, np. zespół Downa.