Imigranci w Irlandii są wyzyskiwani i są na to dowody
Migrant Rights Centre Ireland (MRCI) przygotowało krótki film, obrazujący społeczną niesprawiedliwość oraz dokumentujący doświadczenia niskich płac imigrantów na Zielonej Wyspie.
MRCI w zeszłym roku przeprowadziło badania w 120 restauracjach zatrudniających obcokrajowców, w których zidentyfikowano niezgodność i wykorzystywanie usprawiedliwiając się trwającym kryzysem. Centrum praw imigrantów przedstawiło w filmie doświadczenia ludzi z wielu krajów świata, złe warunki pracy, wyzysk oraz walkę o życie i o godną pracę. Film zawiera także wywiady ze związkowcami, ekonomistami i przedsiębiorcami.
John King ze związków zawodowych SIPTU powiedział, że "nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy, np. krajowej płacy minimalnej, to chroniczny problem dla pracowników o niskich płacach".
Michael Taft z Unite Trade Union powiedział, że wśród nieuczciwych pracodawców "istnieje przekonanie, że w dobie kryzysu imigranci nie powinni uskarżać się na płace czy warunki pracy. Powinni cieszyć się, że w ogóle mają pracę".
Narodowy Urząd Praw Pracowniczych (NERA) przedstawił raport z przeprowadzonych kontroli w tysiącu zakładach pracy, w którym stwierdzono, że tylko 51 procent z nich stosuje zgodną stawkę krajowej płacy minimalnej.
Z badań przeprowadzonych przez MRCI w sektorze gastronomicznym wynika, że:
- 38% zatrudnionych w gastronomi stanowią obcokrajowcy,
- 37% imigrantów otrzymuje mniej niż przewiduje ustawowa podstawa zatrudnienia,
- 80% imigrantów nie ma umowy o pracę,
- 88% nigdy nie miało kontaktu z inspekcją pracy,
- 82% nie dostaje za nadgodziny,
- 50% pracuje sześć lub więcej dni w tygodniu.
{vimeo:57630308;620;380;}