Reklama

Chciałbyś coś zmienić - zagłosuj!

Czwartek, 14 Listopad 2013

Aktywiści w całej Irlandii pytali niedawno Polaków o to, co chcieliby zmienić w swoim otoczeniu. Teraz namawiają polskich imigrantów do trwającej do 25 listopada rejestracji w irlandzkim spisie wyborców.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni, w ramach akcji "Jesteś u siebie. Zagłosuj!", aktywiści zachęcali Polaków do rejestracji w spisie wyborców w Irlandii. Spotkania informacyjne, dotyczące praw migrantów i możliwości wpływania na decyzje podejmowane przez radnych, odbyły się m.in. w Cork, Dublinie, Dundalk i Ennis.
"Kampania jest coraz bardziej widoczna, dzięki czemu z coraz większym sukcesem udaje się nam przekonać Polaków, by nie byli obojętni na to, jakie decyzje - w końcu ich dotyczące - podejmują lokalni radni. Wielu dopisuje się do spisu wyborców i wyraża chęć zagłosowania w majowych wyborach samorządowych w Irlandii" - zaznacza jeden z koordynatorów kampanii, Artur Banaszkiewicz.
Pomysłodawcy akcji podkreślają, że to dopiero początek walki o to, aby polski głos na Zielonej Wyspie był słyszany mocniej. "Mało kto wie, że radni decydują o tym, jak wydawane są pieniądze z lokalnych podatków - że mogą pomóc w załatwieniu spraw urzędowych i wpłynąć na decyzje urzędników. Mało który Polak w Irlandii zdaje sobie sprawę, że może mieć wpływ na to, co dzieje się na jego osiedlu, jakie znaki stoją na jego ulicy i czy w pobliżu jest szkoła. A wystarczy rozmawiać z lokalnymi władzami. Jednak, aby skutecznie na nie wpływać, Polacy w Irlandii muszą pokazać, że głosują, że chcą mieć wpływ" - przekonuje Barnaba Dorda, który od lat aktywizuje polską społeczność.
Informacje na temat spisu można znaleźć w szkołach, kościołach i sklepach w wielu irlandzkich miastach. Aby się zarejestrować, trzeba wypełnić prosty formularz dostępny m.in. na stronie JestesUSiebie.org, a także w wyżej wymienionych punktach, w bibliotekach oraz na niektórych komisariatach i na pocztach. Wypełniony formularz należy wysłać na adres Franchise Section w swoim City lub County Council.
Kampania społeczna "Jesteś u siebie. Zagłosuj!" wspiera postawy obywatelskie oraz wszystkich kandydatów (m. in. Polaków), którzy wystartują w najbliższych wyborach samorządowych. Akcja organizowana jest przez Forum Polonia w Irlandii oraz polską Szkołę Liderów. Więcej informacji można znaleźć na JestesUSiebie.org

 

 

 

Źródło: londynek

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00