Reklama

Szum wokół powrotów emigrantów do Polski był częścią medialnej propagandy

Wtorek, 11 Sierpień 2009

Jeszcze kilka miesięcy temu prasa w Polsce rozpisywała się na temat spodziewanej fali powrotów do Ojczyzny  emigrantów, którzy wyjechali z kraju na wyspy. No bo na wyspach wielka recesja, a u nas w ojczyźnie nie. Okazuje się jednak, że ta fala powrotów była widoczna tylko w założeniach i przewidywaniach prasy. Owszem cześć mieszkańców wysp wróciła, ale też kolejna cześć wyjechała. Procentowo tych powracających jest bardzo niewielu.


O powrotach emigrantów pisały i mówił praktycznie wszystkie media w Polsce, lecz to od początku wydawał mi się mocno naciągane. Pewnie, zgodzę się z tym, że jakaś cześć polonii na wyspach wróciła, lecz zawsze byli i będą ludzie, którzy w końcu zdecydują się na powrót do ojczyzny. Z doświadczenie wiem, że robią to z powodów osobistych, wracają do rodziny, lub po prostu założyli że wyjeżdżają na wyspy tylko na kilka lat. Są też tacy, którzy nie powinni na wyspy w ogóle wyjeżdżać, gdyż od samego początku nie umieli znaleźć pracy, nie mogli odnaleźć się na obczyźnie, najczęstszym powodem była bardzo zła znajomość języka, lub kompletny go brak.


Natomiast jeśli ktoś prowadzi normalne życie za granicą, ma prace zgodną z jego ambicjami, ma przy sobie rodzinę i znajomych oraz potrafi sobie wyobrazić swoje życie w Irlandii czy Anglii - to nie wydaje mi się by rzucał wszystko tylko dlatego, iż jest kryzys gospodarczy i płaca może troszkę spadła. Recesja zresztą dotarła już wszędzie i nie wydaje mi się by powrót do Polski to dobra recepta na lepsze życie. Moim zdaniem cały ten szum wokół powrotów do Polski był częścią medialnej propagandy, której zadaniem było przekonać wszystkich emigrantów z wysp, że w Polsce dzieje się dużo lepiej niż na wyspach. Wszystko by sprawić wrażenie, że udał się w ojczyźnie zbudować "drugą Irlandię", jak do tej pory nie bardzo to widać.

I na koniec pragnę dodać, iż znaczna większość Polaków, którzy wrócili do ojczyzny już są z powrotem na wyspach....

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00