Reklama

Szefowie IBEC sabotują pomysł podwyższenia najniższej stawki godzinowej za pracę w Irlandii.

Wtorek, 10 Marzec 2015

- Irlandia musi przyjąć do wiadomości fakt, że wkrótce zamieszkiwać ją będzie 10 milionów ludzi - donoszą członkowie organizacji IBEC, która zrzesza irlandzkich pracodawców i przedsiębiorców. - Rodzi się pytanie, czy jesteśmy na to przygotowani? Dlatego IBEC zabiega o więcej funduszy na rozwój infrastruktury, aby Szmaragdowa Wyspa poradziła sobie ze wzrostem mieszkańców.

Wedle prognoz, jeszcze przed rokiem 2050 populacja Republiki Irlandii osiągnie 10 milionów, a rząd i świat biznesu musi sobie z tym jakoś poradzić - mówi Danny McCoy (na zdjęciu), prezes (CEO) IBEC - The Irish Business and Employers Confederation. Dane opierają się na liczbie urodzeń w Irlandii (która jest obecnie największa w Unii Europejskiej) oraz na liczbie imigrantów przybywających na Zieloną Wyspę (nie mniej niż 30 tysięcy rocznie).

McCoy powiedział także, że "rząd musi zacząć działać już teraz, jesli chce poradzić sobie ze wzrostem mieszkańców Wyspy. My udzielamy podpowiedzi już teraz, wystarczy zwiększyć wydatki na infrastrukturę".

Wzrost najniższej stawki? Zapomnijcie, to nie wypali!

Danny McCoy, prezes IBEC, nie ukrywa, że presja płacowa pojawiła się w Irlandii ponownie wraz z poprawą gospodarki, ale wiele firm nadal jest w fazie przetrwania. Jak twierdzi prezes IBEC takie firmy "po prostu nie mogą sobie pozwolić na podwyżki płac". Tym samym krytykuje zasadność działania Low Pay Commision oraz ideę podniesienia najniższej stawki godzinowej w Irlandii:

- W tym roku mamy szansę na dalsze cięcia bezrobocia i tym samym możemy przyciągnąć imigrantów z powrotem, ale nie możemy powtarzać błędów z przeszłości. Jeżeli tracimy przewagę konkurencyjności, to zapłacimy za to wszyscy - powiedział. - Niedawno rząd powołał do życia Low Pay Commission, my stanowczo twierdzimy, że za wczesnie na taki ruch. Przypomnę, że płaca minimalna nie była podnoszona od 2007 roku i wynosi wciąż 8,65 euro za godzinę pracy.

McCoy wzywa rząd do obniżenia podatków dochodowych, w szczególności najwyższej  stopy 51%, którą opisuje jako "barierę dla inwestycji, rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy". Wysokie podatki to "poważny czynnik zniechęcający do pracy" w porównaniu do innych krajów rozwiniętych, podkreśla prezes IBEC. Zapowiada się klincz między IBEC a rządem i związkowcami, którzy z radościa przyjeli informacje o pracach Low Pay Commision. 

przyg. Tomasz Wybranowski

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00