Reklama

Wodne szaleństwo

Środa, 26 Sierpień 2009

Mocne wrażenia dla całej rodziny! W Irlandii lato nie przypomina naszego polskiego. Niestety… Wyczekiwane słońce zza chmur wyjrzy, co najwyżej, na krótko i jeszcze szybciej się schowa. Jeżeli dodamy do tego wszechobecny na Zielonej Wyspie wiatr i codzienny deszcz, powstaje nam bardzo nieciekawy obraz, do którego zdążyliśmy się właściwie przyzwyczaić, co nie znaczy, że polubić… O wypadzie na plażę można więc zapomnieć, a nawet, jeżeli nam się to uda, trafiając słońce jak szóstkę w „totka”, to na kąpiel się raczej nie zdecydujemy, bo woda lodowata, o wiele bardziej jak ta w Bałtyku. Szczęśliwcy wyjadą na wczasy, na naszą plażę, lub, co ostatnio popularniejsze, na jakąś słoneczną wysepkę, gdzie wiele drożej nie wyjdzie, a gdzie mamy gwarancję zdobycia ciemnobrązowej opalenizny, którą można się pochwalić po powrocie. Co jednak zrobić, gdy budżet ciasny lub czasu brak? Gdzie zabrać całą rodzinkę, aby się popluskać, pobawić i zrelaksować? Mam coś w sam raz dla Was, wodną frajdę dla całej rodziny! ZDJĘCIE: Po lewej – mistrzyni Irlandii


Największy i najdroższy w Irlandii

Na basen docieramy we wtorkowe przedpołudnie. Z centrum miasta do obiektu dojeżdża kilka linii autobusowych, my z Hawkins Street jedziemy tam linią 38a 40 minut. Na miejscu czeka na nas Robbie Whelan , menadżer marketingowy, który podejmie się zadania oprowadzenia nas po obiekcie. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to ilość ludzi. Jest środek tygodnia, wczesna pora dnia, a na terenie National Agua Center bawi się przynajmniej kilkaset osób. W trudnych czasach nic, tylko pozazdrościć takiego biznesu. – W tej chwili są wakacje, więc przez cały tydzień mamy mnóstwo klientów. Co nie oznacza, że jest ciasno, gdyż mamy przestrzeń pozwalającą spędzać miło czas nawet kilkakrotnie większej grupie ludzi. W okresie letnim, a szczególnie tym wolnym od szkoły, naszymi głównymi klientami są rodziny. Każdy bowiem znajdzie tu coś dla siebie…- wyjaśnia nam Robbie. National Aqua Center jest największym pływackim obiektem na Zielonej Wyspie. Zbudowane przez rząd w marcu 2003 roku, za niebagatelną sumę 62,5 miliona euro, szybko stało się obowiązkową pozycją na liście odwiedzin, nie tylko pływaków rekreacyjnych, ale i zawodowców. Jak zdradził nam Robbie, w zeszłym roku centrum odwiedziło ponad 700 tysięcy osób, co sprawia, że jest to czwarta najpopularniejsza atrakcja w Irlandii. Imponujące! Nie ma się zresztą czemu dziwić, gdyż mamy tu wodny park rozrywki, sportowe obiekty światowej klasy, nowoczesną siłownię, saunę i restaurację. Dla każdego coś ciekawego.

 Zjeżdżalnie i dzika rzeka

Zaczynamy od „najgłośniejszej” części obiektu, czyli Aguaparku. Jeszcze zanim naszym oczom ukazują się poskręcane plastikowe cielska zjeżdżalni, słyszymy, że zabawa jest przednia. – W tej części obiektu najwięcej czasu spędzają najmłodsi, choć wielokrotnie okazuje się, że równie wielką frajdę odnajdują tu dorośli. Mamy tu kilka atrakcji, które sprawiają, że jesteśmy jednym z najlepszych tego typu obiektów w Europie. Zresztą zobaczcie sami…- zachwala Aquapark menadżer. Rzeczywiście trochę tego tu mają.

Naszym oczom ukazuje się Flow river. Na podkładce z tworzywa sztucznego, przypominającego twardą gąbkę, zjeżdża się tu w dół, pod prąd „rwącej rzeki” Takie połączenie (jedziemy w dół, ale pod prąd) sprawia, że można się tu poczuć jak surfer na prawdziwej fali. Jest tu też sporo śmiechu, bo każdy ślizga się tak, jak umie. Jeden siedzi, drugi klęczy, jeszcze inny zjeżdża na brzuchu. Najlepsi próbują na podkładce stanąć, ale kończy się to różnie. Klasycznie już, jak w każdym parku wodnym, mamy tu zjeżdżalnie. W Aqua Center jest ich kilka, o różnych długościach i stopniach nachylenia. Dumą obiektu jest niewątpliwe Master Blaster, czyli zjazd szeroką rurą na dmuchanym kole. Osiąga się tu znaczne prędkości, a spadki, spirale i gwałtowne skręty, gwarantują odpowiednie atrakcje. Dla tych, którzy obawiają się, że na normalnej zjeżdżalni mogą stracić po drodze kostium, jest to doskonała alternatywa, gdyż kontaktu z podłożem/wodą tu właściwie nie ma, z wyjątkiem samego lądowania, gdzie pilnować się trzeba. Dla najmłodszych jest piracki statek, przy którym jest kilka wodnych gejzerów i zjeżdżalni. Co jakiś czas na jednym z basenów są również robione sztuczne falę, a wtedy wszyscy pędzą tam, aby trochę poskakać i pobujać się na wodnych bałwanach. Jak już się wystarczająco wymęczymy, możemy popływać na kółku w „leniwej rzece”, gdzie z prędkością 3 kilometrów na godzinę popłyniemy wokół basenów. Jednym słowem- parę godzin można stracić.

Sportowe centrum pływackie
Dla tych, którzy nad wodną zabawę przedkładają pływanie samo w sobie, National Agua Center również ma wiele do zaoferowania. Znajdujący się tutaj kompleks krytych basenów należy do jednych z największych na świecie. Dziesięciotorowy basen, o wymiarach 25 na 50 metrów, ma wiele zastosowań. Może on być jednym dużym basenem, w przypadku zawodów międzynarodowych rozgrywanych na basenie 50-metrowym, lub może zostać podzielony na swojej długości na trzy części, tworząc niezależne baseny 25-metrowe. Znajduje się tu również mały basen dla dzieci, jak i specjalny basen do nurkowania i skoków. Jest to jedyny taki basen w Irlandii, stąd często jest on wynajmowany przez grupy nurkowe, które w bezpiecznych warunkach mogą tu szkolić nowicjuszy podwodnych przygód. W tej olbrzymiej hali jest również 2500 miejsc dla widzów, co czyni ten obiekt unikalnym na skalę Irlandii i sprawia, że rozgrywane są tu wszystkie większe zawody na Wyspie. Trzeba przyznać, że hala robi naprawdę duże wrażenie. Na tych obiektach prowadzone są również zajęcia pływackie.
Na każdym poziomie zaawansowania
- Najbardziej jesteśmy dumni z naszych zajęć pływacki – podkreśla Robbie, zaczynając temat proponowanych na obiekcie kursów. – Mamy znakomitych instruktorów, prowadzimy zajęcia na różnych poziomach zaawansowania i dla różnych grup wiekowych. Od lat nasze zajęcia cieszą się olbrzymią popularnością! Szczególnym zainteresowaniem ludzie darzą Akademię Pływacką…

polskagazeta.jpg

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00