Reklama

Nastolatek zapił swoją wątrobę

Sobota, 29 Sierpień 2009

Po mocno alkoholowym weekendzie 19-latek z północnoirlandzkiego Newtownards walczy o życie. Jego wątroba przestała funkcjonować. Teraz musi czekać na przeszczep narządu, ale warunkiem jest sześciotygodniowy detoks od alkoholu.

Gareth Anderson, 19-latek z Newtownards, niewielkiego miasteczka kilkanaście kilometrów na wschód od Belfastu, po powrocie z weekendowej imprezy poczuł się bardzo źle. Trafił do Ulster Hospital, a tam lekarze zakomunikowali zszokowanym rodzicom, że wątroba ich syna jest kompletnie zniszczona i przestała pełnić swe funkcje. - Mój syn miał kilka „ciężkich” weekendów, ale przecież nie imprezował jakoś bardziej, niż jego rówieśnicy – mówi serwisowi BBC zszokowany ojciec chłopaka. - Nie miał problemów z alkoholem. Nie przypuszczaliśmy, że jego wątroba może nie wytrzymać ilości alkoholu, jaki piją dzisiaj młodzi.

Specjalizujący się w chorobach wątroby dr Chris Records z Newcastle General Hospital uważa, że wątroba może ulec zniszczeniu po co najmniej dziesięciu latach ostrego picia, jednak zdarzają się także przypadki marskości pojawiającej się już po roku ostrego nadużywania alkoholu. Ostrzega, że w przypadku zniszczenia wątroby alkoholem przeszczep jest bardzo ryzykowny, ponieważ również inne narządy mogą się okazać uszkodzone przez alkohol. Jest zaskoczony, że taka przypadłość wystąpiła u 19-latka.

Rodzice chłopaka zaczynają teraz walkę o skrócenie sześciomiesięcznego okresu, który ma dać pewność, że Gareth nie ma problemów z alkoholem. Ich zdaniem 19-latek może nie dożyć końca „oczyszczania” organizmu. W sprawę włączają się nawet lokalni politycy, którzy zaczynają naciskać na ministra zdrowia. - Ten młody chłopak musi mieć szansę, by żyć i wnieść swój wkład w społeczeństwo – apelował lokalny deputowany Jim Shannon. Minister zdrowia odparł jednak, że nie będzie interweniować, by zmieniać kolejkę oczekujących na przeszczep.

Irlandia Północna jest regionem o najniższej w całej UK liczbie osób, które deklarują wolę oddania swych organów w przypadku śmierci.

Ojciec Garetha uważa, że jego synowi nie dano szansy. Gareth, na swoim profilu w jednym z popularnych portali społecznościowych napisał: "Od czasu, gdy skończyłem szkołę jestem pełnoetatowym ćpunem i pijakiem (...)", jako ulubiony sport podaje "wznoszenie kufli", zaś najbardziej obawia się "być trzeźwy".

Jednym z najsłynniejszych obywateli Irlandii Północnej był George Best, genialny piłkarz z lat 60. XX wieku. Z Manchesterem United wygrał m.in. Puchar Europy, jednak jego karierę zniszczył alkohol. Rozrywkowy tryb życia prowadził przez lata, co doprowadziło go do niewydolności wątroby (oprócz innych problemów zdrowotnych). Życie uratował mu przeszczep, co jednak na bardzo krótko zmieniło jego zachowanie. Błyskawicznie wrócił do rozrywkowego trybu zycia i szybko zniszczył drugą wątrobę. Zmarł w 2005 roku, w wieku 59 lat.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00