Irlandia opóźnia się z przyjmowaniem uchodźców
Irlandia przyjęła dotąd niewiele ponad 600 uchodźców. W ramach unijnego programu relokacji i przesiedleń do 2017 roku kraj zobowiązał się przyjąć 4 tysiące
W Irlandii europejski program działa w ramach krajowego Programu Ochrony Uchodźców (Irish Refugee Protection Programme, IRPP), powołanego przez rząd 10 września 2015 roku w odpowiedzi na kryzys migracyjny i humanitarny w Europie Południowej. Jego celem jest pomoc osobom migrującym masowo ze Środkowego Wschodu i Afryki, m.in. w wyniku wojny w Syrii.
W ramach IRPP realizowane są dwa mechanizmy stworzone w 2015 roku - relokacyjny, mający na celu pomoc Włochom i Grecji w kryzysie imigracyjnym oraz przesiedleń uchodźców z obozów w Libanie. W części obejmującej przesiedlenia do tej pory schronienia udzielono w Irlandii 500 uchodźcom, w tym 463 z Syrii. Do 31 grudnia 2016 roku ma zostać sprowadzonych łącznie 520 osób. Z Grecji w sumie sprowadzono 109 osób starających się o azyl, w tym 69 Syryjczyków, a do programu zakwalifikowano kolejnych 128. Trwają przygotowania do sprowadzenia ich na Zieloną Wyspę.