Reklama

Już dziś w Irlandii referendum w sprawie aborcji

Piątek, 25 Maj 2018

Już dziś w Irlandii referendum w sprawie zniesienia konstytucyjnych restrykcji, niemal całkowicie zakazujących aborcji. Prawo to spowodowało poważne krzywdy, włącznie ze śmiercią kobiet, a i tak nie zmniejszyło liczby aborcji. 25 maja Irlandczycy zdecydują, czy chcą zmienić jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie. Obecnie obowiązujące prawo powoduje, że tysiące Irlandek decyduje się na aborcję za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii
 
Historyczne referendum może zadecydować o zmianie ósmej poprawki do irlandzkiej konstytucji. Wprowadzono ją w życie jeszcze w latach 80. (w 1983 roku). Uznano wtedy, że kobiety w ciąży mają takie same prawa, jak nienarodzone dzieci. Za nielegalną aborcję groziło aż do 14 lat więzienia. Przepisy złagodzono dopiero w 2013 roku, kiedy zezwolono na to, by można było legalnie przerwać ciążę w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki. Od tamtej pory zgodę na zabieg musi potwierdzić aż 2 lekarzy a zabieg może być wykonany wyłącznie w jednym z 25 szpitali na terenie kraju. Za każdym razem musi być o tym fakcie poinformowany minister zdrowia. W efekcie od 2014 roku w Irlandii dokonano zaledwie... 77 legalnych aborcji.
Nie oznacza to jednak, że Irlandki tak rzadko decydują się na przerywanie ciąży. Wręcz przeciwnie. Według danych z 2016 roku oszacowano, że z powodu restrykcyjnych przepisów minimum 3,3 tys. kobiet zdecydowało się na aborcję w sąsiedniej Wielkiej Brytanii. Od lat 70. mogło skorzystać z takiej możliwości nawet ponad 168 tys. ciężarnych. Każdego roku około 5 tys. ciężarnych Irlandek zamawia w internecie środki do aborcji farmakologicznej. Nowe zmiany w irlandzkim prawie mają zmienić sytuację kobiet, które decydują się na przerwanie ciąży. 
Irlandia jest jednym z niewielu krajów świata, który prawie całkowicie zakazuje aborcji. Minimum 3500 Irlandek rocznie przerywa ciążę za granicą. 14 lat więzienia grozi kobiecie i lekarzowi za przerwanie ciąży. Już dziś w Irlandii referendum ws. zniesienia konstytucyjnych restrykcji, niemal całkowicie zakazujących aborcji. 
Wynik referendum ma ustalić, czy Irlandia dopuści możliwość przerywania ciąży do 12 tygodni od poczęcia (bez powodu, ale po konsultacji z lekarzem i uzyskaniu zgody od 2 specjalistów) lub do 24. tygodnia ciąży, w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, poważnego uszkodzenia płodu zagrażającego życiu dziecka (bądź wysokiego ryzyka, że umrze po narodzinach – nie dotyczy to jednak obaw o niepełnosprawność lub zespół Downa). Nowe przepisy zakładają również, że lekarz będzie miał prawo do odmówienia aborcji powołując się na klauzulę sumienia. W takim wypadku będą jednak mieć obowiązek wskazania innego specjalisty, który zgodzi się wykonać za nich ten zabieg.
Do kampanii przekonującej Irlandczyków do udziału w referendum włączyło się wiele organizacji, m.in. Amnesty International, której kontrowersyjny spot był szeroko komentowany w wielu krajach w całej Europie.

Komentarze
Pogoda w Irlandi
Notowania walut
MIR E-wydanie
reklama
Najnowsze ogłoszenia
-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

-30% Przeprowadzki & TRANSPORT

698722915
DTD-Kurier IrlandiaPolska

DTD-Kurier IrlandiaPolska

00353851105192
Cała Irlandia i Polska
19.00
Wolswagen Bora

Wolswagen Bora

0892204937
Dublin 15
550.00
Przyczepka samochodowa 200x106

Przyczepka samochodowa 200x106

221002047
Ul. Kuźnicza 6-8
1 799.00