Reklama

Hitlerowskie hasło nad urzędem zatrudnienia w Cork

Poniedziałek, 18 Listopad 2019

Napis nawiązujący do hitlerowskiego hasła "Arbeit Macht Frei", który wisiał nad bramą wjazdową do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, pojawił się nad drzwiami do ośrodka pomocy społecznej w Cork w formie "Jobpath Macht Frei"

Sprawę nagłośniły irlandzkie media, w tym serwis "Irish Post", "Irish Examiner" czy "Echo Live". Temat ten został również poruszony przez Państwowe Muzeum Auschwitz‑Birkenau w Oświęcimiu, która na swoim koncie na Twitterze zwróciło uwagę, że hasło, "Te słowa stały się jedną z ikon ludzkiej nienawiści" - można przeczytać w komentarzu wraz z prośbą o usunięcie tego napisu sprzed biura Cork Employment Services Office.
O incydencie poinformowali Polacy mieszkający w Cork, jeszcze w minioną środę, w godzinach popołudniowych. Interwencja była bardzo sprawna - po zaledwie 20 minutach obraźliwa i antypolska naklejka została usunięta. Zajście jest również badane przez lokalną policję.
Irlandzki wydział ds. zatrudnienia i opieki społecznej poinformował, że do tego incydentu doszło bez ich wiedzy. Jego pojawienie się na budynku zlokalizowanego przy Hanover Street w Cork było wynikiem działań "nieznanych osób".

 

Komentarze